Zubeyr ilçesi ‘il statüsü’ oylaması yaptı

Basra’nın batısında yer alan Zubeyr ilçesi il statüsüne yükselme kararını oyladı. Zubeyr İlçe Meclisi’nde  düzenlenen oturumda ilçenin il statüsüne çıkarılması kararına oy birliği ile karar verildi.

 

 

Meclis üyeleri “daha fazla yetki ve altyapı hizmeti sağlayacağı” düşüncesiyle bu kararı desteklerken, Basra İl Meclis üyesi ise adımın ‘başarıya ulaşabilmesine’ ihtimal vermediğini ve kararın arkasında “ek ayrıcalıklar elde etmek isteyen güçlerin” olduğunu belirtti.

 

Zubeyr İlçe Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamada “İlçenin idari olarak il statüsüne çıkarılması talebi Cumartesi günü resmi olarak yerel ve merkezi hükümete iletilmiştir” denildi.

 

Açıklamada, karara gerekçe olarak “İlçede hizmet kalitesinin, kentsel projeler ve altyapı çalışmalarının iyileştirilmesi ile yetkilerin artırılması” gösterildi.

 

İlçe nüfusunun 1 milyonu aştığı belirtilen açıklamada, il olma talebiyle artan ihtiyaçlara cevap verilmesinin hedeflendiği ifade edildi.

 

Bağdat ve Musul’dan sonra üçüncü büyük kenti ve petrol zengini Basra, son yıllarda işsizlik, altyapı eksikliği ve temel hizmetlerin halka ulaştırılmasında yaşanan aksaklıklar nedeniyle büyük çaplı gösterilere tanıklık etmişti.

Bir cevap yazın