Başkent Ankara’da 16 Ocak Türkmen Şehitler Günü anma töreni

Türkiye’nin başkenti Ankara’nın Keçiören Belediyesi’nde bulunan Kerkük Şehitler Anıtı’nda  16 Ocak Türkmen Şehitler Günü anıldı.

 

 

16 Ocak 1980 yılında Türkmen Lideri Nejdet Koçak, Abdullah Abdurrahman, Dr. Rıza Demirci ve Adil Şerif  Irak Devrik lideri Saddam’ın emirleri üzerine insanlık dışı bir şekilde işkence görerek idam edildi.

 

Başkent Ankara’nın Keçiören Kerkük Şehitler Anıtı’nda Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Merih Karayol, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Necmettin Canabaz, Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Birliği  Yahya Arsalan ve Türk-Türkmen şahsiyetlerinin katılımıyla şehitler anıldı.

 

Ayrıca törene Türkmen sanatçıları ve Türkiye’de öğretim gören öğrenciler de yer aldı.

 

 

Türkmeneli uluslararası insani yardım eğitim ve kültür derneği ve keçiören belediyesi ile işbirliği yapılarak düzenlendi

 

Türkmen davasının ilk filizi olan şehitlerin ruhuna fatiha okunduktan sonra, Türk ve Türkmen marşları okundu.

 

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Birliği, Türkmeneli Uluslararası İnsani Yardım Eğitim ve Kültür Derneği ve Ankara Keçiören Belediyesi’nin ortak işbirliğiyle düzenlenen törende, şehitlerin Türkmen davasına verdikleri emeğin ne kadar büyük olduğunu, dava uğruna verdikleri canların hiçbir zaman unutulmayacağını and edildi.

 

Türkmen Şehitler Günü’nde Tba mikrofonuna konuşan Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Merih Karayol üzüntülerini bildirerek şu ifadeleri kullandı:

 

Dört büyüğümüzün idam haksız yere idam edilmesi bizleri derinden üzmüştür. Ay Yıldızlı Al Bayrak, Ay Yıldızlı Gök Bayrak her zaman yan yana dalgalanacaktır. Türkiye ve Irak arasında Lozan Antlaşması İle bir sınır çizilmiş olsada Irak Türkleri ve Anadolu Türkleri arasında bir sınır asla çizilemez. Biz hep biriz hep kardeşiz. Bu acılar hepimizin acısıdır. Bu acılardan ders alıp ileride çalışırken bunları göz önünde bulundurmamız lazım. Hepimizin başı sağolsun, şehitlerimizin mekanı cennet olsun.

 

Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Merih Karayol

 

16 Ocak Şehitleri anma töreni devam ederken Türk ve Türkmen vatandaşları şehitlerin Türkmen davasına kattıkları bunca emeğin çocuklara anlatılmasının şart olmasını dile getirirken, bütün davaları ayakta tutan şehitlerin kanı olduğunu ifade ettiler.

 

Öte yandan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, Türkmen Basın Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkmen davasının çok zor ve çetin süreçlerden geçtiğini ve geçeceğini üzülerek söylerken, bu zor dönemin bir süre daha devam edebileceğini söyledi.

 

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü

 

Tütüncü konuşmasında, ”bu uğurda verdiğimiz şehitleri hiçbir zaman unutmayacağız ve bunların yolunda devam edeceğiz. Allah’tan rahmet ve ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.” ifadesinde bulundu.

 

Öte yandan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Necmettin Canabaz 16 Ocak Türkmen Şehitler Günü’nü şöyle özetledi, ”16 Ocak Türkmen tarihinde bir kanlı gündür. Liderlerimiz ağabeylerimizin şehadetinin 40. yılıdır. Bu gün Türkmenler için kara gün olarak geçti tarihe. Biz liderlerimizin yolundayız, davamızı sürdüreceğiz ve hep Türkmen davasına hizmet edeceğiz”.

 

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Necmettin Canabaz

 

Törende hazır bulunan Türkmen sanatçı Velit Ocuşlu mikrofonunuza yaptığı konuşmada, ”Bu bir acı günümüzdür ve bu acı günden gücümüzü almamız gerek. Bu millet bu dava uğruna şehit nice şehitler kanlarını döktü. Unutmayalım hiçbir zaman şehitler ölmez. Türkmen milleti için elbet bir gün güneş doğacak, güzel günleri göreceğizimizi umut ediyorum.” söyledi.

 

Türkmen sanatçısı Velit Ocuşlu

Haber& Foto: Abdullah Erfani

Tba-Ankara

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın