Yunanistan’da eski Savunma Bakanı’na 19 yıl hapis cezası

Yunanistan’da eski Savunma Bakanı Akis Çohacopulos, yargılandığı davada 19 yıl ağırlaştırılmış hapis ile sivil ve siyasi haklardan 3 yıl mahrumiyet cezasına çarptırıldı.

 

Atina İstinaf Ağır Ceza Mahkemesi, eski Bakan Çohacopulos hakkında, kara para aklama, rüşvet ve vergi kaçırma suçlarından 19 yıl ağırlaştırılmış hapis ile sivil ve siyasi haklardan 3 yıl mahrumiyet cezasına hükmetti.

 

Mahkeme 3 yıl süren dava sonunda, tutuksuz yargılanan Çohacopulos, eşi Viki Stamati ve kızı Areti Çohacopulos ile birlikte 16 kişiyi daha çeşitli hapis cezalarına çarptırdı.

 

Karara göre, daha önce şartlı tahliye edilen Çohacopulos tekrar cezaevine girecek. Koridallos Cezaevi’nde yaklaşık 5 yıl kalan 78 yaşındaki Çohacopulos, 200 bin avro kefalet karşılığında şartlı tahliye edilmişti.

 

Yunanistan’da 1996-2001 yılları arasında savunma bakanlığı, 2001-2004 yılları arasında da kalkınma bakanlığı görevlerinde bulunan Çohacopulos hakkında, Alman denizaltıları ve Rus uçaksavar füzeleri alımına ilişkin sözleşme karşılığında rüşvet aldığı ve kara para aklayarak vergi kaçırdığı iddiaları üzerine dava açılmıştı.

 

AA