Yunanistan Başbakanı Çipras: Türkiye’nin AB üyeliği Türk halkının yararına olacak

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Atina’yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ilebir araya gelerek, Türkiye’nin AB üyeliğine destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

Çipras, “Türkiye’nin AB üyeliği hem Türk halkının yararına olacak, hem de bölgedeki istikrarın sağlanması için önemli olacaktır” ifadelerinde bulundu.
Merkel ile Türk-Yunan ilişkilerini ve Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri de gözden geçirdiklerini söyleyen Yunanistan Başbakanı, Kıbrıs Sorunu’na adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için gösterilen uğraşlara da destek verilmesi gerektiğini belirtti.
Buna karşın, Kıbrıs’ın kendi kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik bölgesi (MEB) içinde sondaj yapma hakkı olduğunu da belirten Çipras, her ülkenin kendi kıtasahanlığı içinde araştırma yapma hakkı olduğunu ve buna herkesin saygı göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Almanya Başbakanı Merkel ise Türkiye ile AB arasında imzalanan göçmenlerin iadesi anlaşmasının önemine değindi.
Merkel, bu anlaşmanın başarılı olduğu kadar göçmen iadesi konusunda AB içinde çıkan hukuki sorunların aşılmasına çalışıldığını kaydetti. Söz konusu iade anlaşmasının Afganistan ve Pakistan gibi savaş olmayan ülkelerden gelen göçmenlere uygulanmadığını da sözlerine ekledi.
Almanya Başbakanı, Yunanistan’ın Makedonya Cumhuriyeti ile arasındaki isim ihtilafının giderilmesini öngören anlaşmaya tam destek verdi.
Merkel, bu anlaşmanın öngördüğü isim değişikliğiyle “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti”nin AB’ye tam üyelik yolunun açıldığını belirtti. Ayrıca, Yunanistan’ın ekonomik krizden çıkmaya başlamasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.
Çipras ise 2014’te Merkel’in Atina ziyaretine karşı düzenlenen protesto gösterilerinde yer aldığını, ancak Başbakan olduktan sonra Merkel ile çok yararlı görüşmeler yaptığını vurguladı.
Star

Bir cevap yazın