Yıldız: Irak’ın biraz zamana ihtiyacı olduğuna inanıyorum

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, “Irak’ın İran’la 10, Türkiye ile yalnızca bir sınır noktası var.” dedi.

 

Yıldız, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ilısu Barajı’nın su tutma tarihi 2019’dur. Başta Irak olmak üzere, Türkiye ve komşu ülkelerdeki nemli ve yağışlı mevsimlerle ilgili son gelişmeleri takip ediyoruz. Zira “yeniden hesaplamalar” yapılması gerekebilir.” ifadelerinde bulundu.

 

Musul Konsolosluğu’nun açılış tarihine ilişkin Büyükelçi Yıldız,  “Ben bunu açılış değil, yeniden açılış olarak adlandırıyorum. Bildiğiniz üzere Musul’un batı yakasındaki et-Tayran Mahallesi’nde Ninova Konsolosluğu bulunuyordu. Büyükelçilik, geçtiğimiz yazdan bu yana Türk konsolosluğunun yeniden açılması için başvuruda bulunma prosedürleri tamamlamak için çalışmalarını sürdürüyor.” şeklinde konuştu.

 

“Dışişleri Bakanımız, Irak’a gerçekleştirdiği son ziyaret sırasında Iraklı yetkililerle bu konuyu görüştü. Bize Musul’daki konsolosluğun yeniden açılması için gereken tüm çalışmaların tamamlandığı bildirildi.” diyen Yıldız, “Geriye sadece Irak hükümetinin resmi raporlama prosedürleri kalıyor. Biz de onları bekliyoruz. Irak hükümetinin ilettiği üzere gerekli belgeler yolda.” ifadelerini kullandı.

 

Yıldız, “Konsolosluğumuz, Musul’un batı yakasındaki et-Tayran mahallesindeydi. Ancak şimdi et-Tayran mahallesinde ya da olabilecek başka bir mahallede yeni bir yer seçmek için en az iki aya ihtiyacımız var.” dedi.

 

“Türkiye Musul’un yeniden ayağa kalmasına katkıda bulunmak istiyor ve bunu da yapıyor.” diyen Büyükelçi Yıldız, “Ticaret ve yatırıma odaklanıyoruz. Çünkü Musul’un buna ihtiyacı var. Türk şirketleri de bunu yapabilecek kapasiteye sahipler.” diye konuştu.

 

-“İbrahim Halil Sınır Kapısı varken başka sınır noktaları oluşturulduğuna ilişkin bir takım soruları var”

 

“Sınır noktasının her iki devlet tarafından açılması gerektiğini biliyorsunuz. Biz Türkiye tarafı olarak buna hazırız.” diyen Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Fişhabur’da yeni bir sınır noktası oluşturmak için gerekli tüm hazırlıkları yaptık. Musul, Bağdat, Basra ve Fav yarımadasına kadar uzanan bir yola çıktık. Fişhabur’dan Bağdat’a kadar olan mesafenin yaklaşık 570 kilometre olduğunu biliyoruz.

Irak tarafı hala görüşmelerini sürdürüyor. Özellikle Bağdat ile Erbil arasında görüşmeler gerçekleşiyor. Erbil’in neden İbrahim Halil Sınır Kapısı varken başka sınır noktaları oluşturulduğuna ilişkin bir takım soruları var. Ancak Türkiye tarafı olarak, bunun ticareti ve limanları güçlendireceğine, yeni yollar ve hizmet alanları oluşturacağına aynı zamanda iş olanakları sağlayacağına inanıyoruz.”

 

Yıldız, “Irak’ın İran’la 10 ayrı sınır noktası var. Ancak Türkiye ile yalnızca bir sınır noktası var. Ticaret hacminin şu an yaklaşık 13 milyar dolar olduğu unutulmamalı. Neden yeni bir sınır noktası daha oluşturulmasın ki?” dedi.

 

Sınır noktasının açılmasına ilişkin Yıldız, “Irak’ın biraz zamana ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Türkiye olarak tüm imkanları sunduk.” ifadelerinde bulundu.

 

Independent Türkçe

Bir cevap yazın