Yer Kerkük – Plakalar Erbil/Süleymaniye

Irak genelinde araba plakalarına büyük bir önem verildiği herkesçe biliniyor. Ancak Kerkük caddelerinde daha farklı bir durum söz konusu. Şehirde bulunan araçların önemli bir kısmının plakaları Erbil ve Süleymaniye’ye ait.

 

Konuyla ilgili Tba, kentte araba galerisi sahibi olan Üsame Fatih ile konuştu.

 

Fatih, Kerkük’te Erbil ve Süleymaniye plakalarına rağbetin 2003 yılından sonra başladığını söyledi.

 

2003 yılından sonra yurtdışından ithal edilen araçlara değinen Fatih, “İthal edilen ikinci el arabalara hükümet geçici plaka dağıttı. O dönem IKBY (Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi), hükümeti güvenlik nedenlerinden dolayı bu geçici plakalı arabaların girişi için birkaç önlem almıştı. Durum böyle olunca araç sahipleri kontrol noktalarında uzun süre beklemek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra insanlar IKBY plakalı araçları daha çok tercih etmeye başladı.” diye konuştu.

 

Kerkük halkının bu plakaları bir çare olarak gördüğünü ifade eden Fatih, Erbil ve Süleymaniye’deki araba galerilerinden daha çok araç satın alındığını da belirtti.

 

Kerkük Trafik Müdürlüğünün daha sonra çözüm için adımlar attığını dile getiren Üsame Fatih, 6 yıl önce alınan karar sonucu, geçici plakaların yeni Kerkük plakaları ile değiştirildiğini ifade etti.

Kerkük Trafik Müdürlüğünün bu uygulamasının ardından “Neden hala IKBY plakaları daha çok tercih ediliyor?” sorusuna Fatih:

 

“Üzülerek belirtmek isterim ki, Trafik Müdürlüğü memurları yapılan işlemlerde vatandaşları hem maddi hem manevi yönden çok zorluyor. Örneğin; yeni ithal arabaya Kerkük plakası almak istiyorsun, ancak bu bir haftanı alıyor, çünkü Trafik Müdürlüğü çalışanları görevlerini tam olarak yerine getirmiyor. Halk her plaka için en az bir buçuk milyon dinar harcıyor ama buna rağmen işlem uzun sürüyor. Bütün bunlar Kerkük halkını IKBY plakasını tercih etmeye yönlendiriyor.”

 

Fatih, bu durumun Kerkük’teki araba ticareti üzerine nasıl etki ettiği hakkında ise, “Vatandaşlar, araba alım-satımını IKBY’de yapmayı tercih ediyor. Bu yöntem onlar için hem daha ekonomik hem de işlemler daha az zaman alıyor. Aynı zamanda bu araçların IKBY bölgelerine girişi daha kolay oluyor.” dedi.

 

Fatih, söz konusu durumun bir galerici olarak kendilerini olumsuz etkilediğini vurgulayıp, “Bu durum piyasanın çok durgun olmasına neden oldu. Bunun yanı sıra Kerkük’ün istikrarsızlıği, güvenliği ve siyasi durumu da işimize yansımakta.” şeklinde değerlendirme yaptı.

 

Erbil’den satın alınan arabaların kayıt işlemleriyle ilgili konuşan Fatih, şunları ifade etti:

 

“Aslında önceden araba kayıt işlemleri birkaç saat içerisinde tamamlanırdı, fakat halihazırda güvenlik nedenlerinden dolayı biraz değişiklik yapıldı. Erbil’den veya Süleymaniye’den bir araç alıp kayıt yaptırmak isterseniz, IKBY’den bir kefilinizin olması gerekir. Ondan sonra, Kerkük’te ikamet ettiğini gösteren belgeyi muhtardan alıp Erbil Asayiş Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekir. Ardından Erbil veya Süleymaniye Trafik Müdürlüğü’ne gidip işlemleri yapabilirsiniz.”

 

Söz konusu durumun düzelmesine ilişkin görüşlerini belirten Fatih, “Öncelikle Kerkük Trafik Müdürlüğünün işlemlerde kolaylığa gitmesi gerekir. Ayrıca plaka değiştirme işleminde vatandaşlardan bu denli yüksek fiyat talep edilmemeli. Aksi halde hiçbir zaman Kerkük plakası tercih edilmez.” şeklinde konuştu.

 

Az haneli plaka fiyatlarının Erbil ve Süleymaniye’de daha pahalı olduğunu kendisine hatırlattığımızda Fatih, bu durumun Kerkük için geçerli olmadığını ifade etti.

 

Haber: Abdullah Ahmet

Foto: Çoban Timur