Yaver: DEAŞ’ı zihinlerde bitirmek için hiçbir şey yapmadık

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, DEAŞ hilafetinin sona erdiğini ancak örgütün terör eylemlerinin devam ettiğini dile getirdi.

 

Yaver, “Biz silahlı çatışma yönünden DEAŞ’ın hilafetine son verdik. Ancak, Ortadoğu’nda özellikle Irak, Suriye’de DEAŞ’ı zihinlerden silmek için hiçbir şey yapmadık.” ifadesini kullandı.

 

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri ayrıca partiler arasında süregelen anlaşmazlıkların, DEAŞ’ın faaliyet yapması için zemin hazırladığının altını çizdi.

 

Tba bütün bunları ve daha fazlasını, IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver ile konuştu.

 

ABD Başkanı Donald Trump, son olarak yaptığı açıklamasında, Irak ve Suriye’de DEAŞ’ın tamamen temizlendiğini söylemişti. Bu açıklamaya dayanarak DEAŞ’ın bittiğini söyleyebilir miyiz?

 

Hayır, DEAŞ bitmedi, ABD, koalisyon, Irak ve Kürdistan Bölgesi istihbarat bilgilerine göre, DEAŞ bitmedi sadece toprak kaybetti. Yani hilafeti sona erdi, Irak ve Şam’da İslam Devleti adını taşıyan örgüt sona erdi. Çünkü elinde belli bir bölge ve arazi bulunmuyor. Ancak bir terör örgütü olarak DEAŞ hala kalmış ve hala Irak, Suriye ve Ortadoğu hatta tüm dünya ülkeleri için tehlike arz ediyor. DEAŞ şu anda kendisini yeni bir yöntemle yenilemeye çalışıyor. Irak’ta, elinde herhangi bir bölge veya toprak kalmadığı için küçük küçük gruplara dönüştüler. İntihar eylemleri, öldürme ve diğer terör eylemler için bölgede bulunuyorlar.

 

Biz silahlı çatışma yönünden DEAŞ’ın hilafetine son verdik. Ancak  Ortadoğu’da özellikle Irak, Suriye’de DEAŞ’ı zihinlerden silmek için hiçbir şey yapmadık. DEAŞ, silahlı korkunç bir terör örgütü olmanın yanı sıra ideolojik bir yapıya da dönüşmüş ve bununla da mücadele etmemiz gerekir.

 

Sizce DEAŞ bir kez daha Irak’ın herhangi bir bölgesinde tekrardan hilafet ilan edebilecek güce sahip olur mu?

 

Hayır, DEAŞ’ın ister Irak ister Suriye’de olsun bir kez daha herhangi bir bölgede hilafet ilan edebileceğine inanmıyorum. Ancak Allah muhafaza bir kez daha siyasi gruplar arasında bulunan siyasi çatışmalardan yararlanıp yapabilir. Daha önce bu sorunlar DEAŞ için altından bir fırsat doğrumşutu ve bu siyasi çatışmalardan yararlanıp 2014’te birkaç bölgeyi bu yöntemlerle işgal etmişti. Bir bölgeyi işgal etmek için  DEAŞ şimdi ne maddi güce ne de yeteri kadar silahlı adama sahip .

 

Bütün bunlara rağmen şunu tekrarlamak istiyorum, DEAŞ hala bir tehlikedir, bir pusudur ve terör eylemleri gerçekleştirebilir. Irak’ın bir çok bölgesinde emniyetin istikrarını bozabilir. Özellikle Diyale, Kerkük, Selahaddin, Musul ve zaman zaman Rumadi bölgesinde hala terör eylemlerini devam ettirebiliyor.

 

Siz devamlı DEAŞ’ın bulunduğuyla ilgili uyarılar yapıyorsunuz. Acaba Irak Hüklümeti’ni bu kadar tenzih etmenizi gerektiren kaynak nedir?

 

Evet biz uyarıyoruz çünkü elimizde birtakım veriler bulunuyor. DEAŞ hilafetinin sona ermesinden itibaren bu güne kadar ne kadar terör eylemi gerçekleştirmişse hepsi mevcut. Verilere baktığımızda günbegün eylemleri artıyor. Dediğim gibi, eylemleri Diyala, Kerkük ve Selahaddin’de devam ediyor. Hala Kerkük’ün dört bir yanında geceleri hareketlerini görüyoruz ve gelip eylemlerini yapıyorlar, insanları öldürüyorlar.

 

Karaçok bölgesinde hala DEAŞ’ın karargahları bulunuyor. Hala kooalisyon güçleri Karaçok dağlarını bombalıyor. Arasıra hem Irak Ordusu, hem Perşmerge Güçleri onların Karaçok dağlarında karargahının olduğunu görüyor. Bu sebeple DEAŞ’ın bir tehlike arz ettiğine yönelik uyarılarda bulunuyoruz.

 

Irak Hükümeti’nin bu endişelerinize karşı bir cevabı oldu mu?

 

Evet, hem Koalisyon Güçleri hem Irak İçişleri Bakanlığı bizim uyarımızla hemfikirdir. Çünkü biz ayda iki kez Koalisyon Güçleri ile bir araya geliyoruz. Toplanıyoruz ve Kürdistan Bölgesi’ndeki güvenlik konuları hakkında konuşuyoruz. Peşmerge Güçleri’nin bulunduğu bölgeler, Kürdistan Bölgesi sınırlarını özel olarak, ayrıca Irak sınırlarını genel olarak ele alıyoruz. Koalisyon Güçleri bizimle tamamen uyum içerisinde ve hala hava, askeri kurs, silah, patlayıcı ve Peşmerge Güçleri’nin bir bölümünün maaşlarının temin edilmesi gibi hususlarda destekleri devam ediyor.

 

Iraklı güçler de DEAŞ’ın hala Irak üzerinde bir tehlike arz ettiğine kanaat getirdi. Bu nedenle biz 4 Şubat’ta Irak Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir heyetle özellikle üzerinde anlaşma sağlanmayan bölgeler Diyale, Selahaddin, Kerkük ve Musul’da kendileriyle ortak adımlar atmak ve ortak bir güçle harket etmek, işbirliği içerisinde olmak için görüştük.

 Haber: Ali Antar

Bir cevap yazın