Mısır’da başladı, Irak’ta coştu

Firas Ağaoğlu

 

Mısır gösterilerinden sonra Bağdat ve birçok şehirde gösteriler başladı. Üç gündür Irak’ta vatandaşlar, kızgın bir şekilde hükümete karşı protesto gösterileri düzenliyor.

 

Gösteriler, Irak’taki birkaç önemli gelişmeden sonra ortaya çıktı.

 

  • Seçimlerin üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen hükümet kabinesinin hâlâ kurulamaması,
  • Başbakan Adil Abdulmehdi’nin Çin ziyareti ve ABD’nin tepkisi,
  • Başbakan’ın Terörle Mücadele Başkanı Abdulvahap El-Sadi’yi görevinden alması,
  • Birkaç gün önce atanmaları için gösteriye çıkanların, özellikle kadınlara güvenlik güçleri tarafından menfur bir şekilde muamele edilmesi, protestoların ortaya çıkmasında etkili oldu.

 

Gençler tarafından sosyal medya üzerinden 1 Ekim’de sokaklara inilmesi kararlaştırıldıktan sonra  hükümete karşı  protesto düzenleneceği duyurusu yapıldı. Bu duyuruya karşı halk, kalabalık bir şekilde katılım gösterdi.

 

Yukarıda izah ettiğim gibi gösteriler öncesi gerçekleşen gelişmeler halkın daha da öfkelenmesine sebep oldu ve protestolara destekler arttı.

 

Bunların yanı sıra vatandaşların gösteriye iştirakının bir sürü nedeni var. Genel olarak yolsuzluk ve işsizlik memleketi ahtapot gibi sarmış bulunmakta, atamaların yapılmaması, birkaç bakanlığın halen boşta kalması ve milletin müteakip hükümete karşı umutsuzluğu gibi birçok etmen söz konusu. Bu olumsuzluklar vatandaşların sloganlarına da yanşımış durumda. Örneğin bir sloganda şunlar söylenmiştir; “ya ölüm ya da insan gibi yaşamak istiyoruz.”. Bu örnek, halkın ne kadar öfkeli ve kararlı olduğunu göstermektedir.

 

Bir diğer gelişme ise şöyledir: Bir hafta önce yüksek tahsilini tamamlayan gençler atanmaları için gösteri yaptılar fakat göstericilere güvenlik güçleri sıcak suyla müdahale etti. Göstericiler arasında kadınların hedef alınması sosyal medyada ciddi mânada yankı uyandırdı.

 

Bugün öfkeli bir şekilde gösteriye çıkanlar yukarıda beyan ettiğim sebepleri ele alarak meydanda bulunmaktadırlar.

 

1 Ekim’de sahada bulunan protestoculara güvenlik güçleri orantısız güç kullanarak, göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermi sıkarak müdahale etti. Neticede muhtelif vilayetlerde 39’a yakın şehit ve 1111 den fazla yaralı bulunmaktadır.

 

Hiç bir siyasi destekicileri olmamasına, sokağa çıkma yasağı ve internetin kesilmesine rağmen göstericiler bugün de aynı şekilde meydana inmiş bulunmaktadır.

 

Türkmenler olarak bu protestoları sosyal ağlar üzerinden desteklemekteyiz. Fakat asıl endişemiz, Irak genelinde bir otorite kaybı yaşanması ve güvenlik güçlerinin zayıflamasıyla Başkent Bağdat’ta ve Türkmeneli bölgeselinde merkezi gücün kaybolması sonucunda peşmergenin fırsatı değerlendirmesidir. Eğer peşmerge böyle bir fırsatı değerlendirirse Türkmeneler için büyük bir tehlike olur. Tıpkı 2014 DAEŞ’ten sonra yaşananlar gibi. Olaylarda eğer önlem alınmazsa  tehlikeli olacağını düşünüyorum. Kuşkusuz müteyakkız olmalıyız.