Venezuela Devlet Başkanı Maduro: Muhalefetle diyalog istiyoruz

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barışın tesisi için bu yıl muhalefetin bütün unsurlarıyla verimli bir diyalog kurmaya çalışacağını belirtti.

 

Devlet televizyonu VTV’de İspanyol gazeteci Ignacio Ramonet’in sunduğu programa katılan Maduro, muhalefete daha önce 400’den fazla diyalog çağrısı yaptığını belirtti, halen müzakereye açık olduğunu kaydetti.

 

Ülkede muhalefetin bütün ideoloji ve taraflarının yer alacağı bir müzakere masası oluşturmak istediğini vurgulayan Maduro, “Bu yönde umutluyum. Barışa ve sükunete ihtiyacı olan Venezuela’nın, muhalefeti yeniden ortaya çıkaracak verimli bir diyaloğa ulaşması için 2019 yılında çalışacağım.” ifadelerinde bulundu.

 

Maduro, bugüne kadar bir müzakere masasının kurulamamasını ise muhalefetin, ABD ve Kolombiya’ya bağımlı politikalar izlemesine bağlayarak, muhalifleri “düşünemeyen ve karar almaktan aciz” olarak niteledi. Muhaliflerin milli bir çizgide olmadığını kaydetti.

 

Maduro ayrıca, Latin Amerika ve Karayiplerdeki sağ hükümetlerin uyguladıkları ve bölgeye uyum sağlamayan neoliberal politikaların, yeni halk hareketlerine neden olacağı değerlendirmesini yaptı.

 

Ekonomik yaptırımlara da değinen Maduro, hükümetin petrol üretimini artırma, petrokimya, altın, elmas ya da koltan üretim kapasitesini güçlendirmede zorluk yaşadığını kaydetti.

AA

Bir cevap yazın