Vakıf Başkanı Ketene: Irak’ta Sayımız 6 Milyonun Üzerinde

Birbirinden ayrı konuları ele alan programımız İpekçe’ye, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Dr. Turhan Ketene konuk oldu.

 

Dr. Tuhan Ketene, Türkmeneli bölgesindeki, eğitim, sağlık ve idari konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

2019 senesinde göreve geldikten sonra birçok projeye başlayan ve günümüz problemi pandemi ve küresel ekonomik kriz ile karşılaşan Dr. Turhan Ketene, “Geçirdiğimiz dönemde, özel olarak milletimizin ve genel olarak tüm insanların başına gelen bu olaydan rahatsızlık duyuyoruz. Vakıf olarak işimiz yardım, eğitim, kültür ve sağlık konuları olduğu için bize de bu konuda görev düşmektedir.” dedi.

 

“100 yataklı hastane çalışmalarımız devam ediyor”

 

Pandemi döneminde, daha önceden başlanmış veya karar aşamasında olan tüm projelerin devam ettiğini dile getiren Dr. Turhan Ketene, “Kerkük merkezindeki 100 yataklı hastane projemiz devam etmekte. Pandemi nedeniyle teknik birkaç konuda aksaklık yaşanmış olmasına rağmen bu konuda kararlıyız, yılbaşından sonra açmayı planlıyoruz.” bilgisini paylaştı.

 

Ketene, üniversite projesinde öncelik verdikleri bölümlere ilişkin sorumuzu şu şekilde yanıtladı:

 

“İki tip öğretim planımız var. Birincisi, master ve doktora planı ile başlamak, diğeri ise lisans derecesinde bir öğretim sunmak. İki plan da devam etmektedir, 1 seneye kadar yüksek öğretim için kampüsümüzü hazır konuma getirmeyi hedefliyoruz.”

 

“Türkmen akademisyenler ile yolumuza devam etmek isteriz”

 

Açılması planlanan yeni üniversite projesi için Türkmen akademisyenler ile iş birliği yapmak istediklerini beyan eden Dr. Turhan Ketene sözlerine, “İhtiyaç olduğu durumda ister Türkiye ister Arap ülkeleri ister yurtdışından bir kadro ile devam etmeyi arzularız.” diyerek devam etti.

 

“Şu anki eğitim sistemini doğru bulmuyorum”

 

Eğitimin Türkmen halkı için ne kadar önemli bir unsur olduğunu dile getiren Dr. Turhan Ketene, Türkmen okulları hakkında yapılan eleştirileri şu şekilde değerlendirdi:

 

 

“İstediğimiz başarıyı yakalayamamamızın sebebi eğitim politikamızın yanlış olmasıdır. Yeni eğitim politikamız için ciddi çalışmalara sahibiz. Bu konu hakkında, bilir kişilerden raporlar alıp birkaç ay içerisinde büyük bir toplantı yapacağız.”

 

“Siyasette yokum”

 

Siyaset konusunda oldukça fazla birikime sahip olduğunu dile getiren Turhan Ketene, “Siyaset konusunda projeniz var mı?’ sorumuza; “Siyasette yokum. Genç arkadaşlarımızın yolunun açılmasını isterim. Genç kardeşlerimize ne zaman isterlerse, memnuniyetle çok güzel proje fikirleri verebilirim.” yanıtını verdi.

 

“Irak’ta sayımız 6 milyonun üzerinde”

 

Irak nüfusunun en az 6 milyonunu Türkmenlerin oluşturduğunu kaydeden Dr. Ketene, “Irak’ta bulunan Al-Beyati (Beyatlı) aşireti, Osmanlı’dan sonra kendini oradaki idareden yararlanabilmesi adına Araplaştırdı. Asimilasyona yatkın bir toplumuz, biz bu insanlarımızı asimile olarak kaybettik. Türkmeneli Vakfı’nın desteği ile Beyat Aşiretler Meclisini Diyale bölgesinde kurduk. Burada ciddi ikbal var, 17-18 aşiret şeyhi bize katıldı.” şeklinde açıklama yaparak asgari 4 milyon Beyatlı nüfusu ile Türkmen halkının sayısının 6 milyonun üzerine çıktığını dile getirdi.

 

Türkmen halkına önümüzdeki seçim süresinde nasıl bir tavsiyede bulunabileceğine ilişkin sorumuza Dr. Turhan Ketene, “Türkmen halkımıza her zaman şunu tavsiye ederim, birlik ve beraberlik çok önemlidir teferruatta çok boğulmayalım ve şahsi çıkarlarımızı bir kenara bırakalım,  gerek eğitimde gerekse bu konuda birleşirsek çok farklı bir yerde oluruz.” yanıtını verdi.

 

Haber: İpek Avşar