Usame bin Ladin’i öldüren asker: Hayatında yaptığı en kötü şeydi

Terör örgütü El-Kaide’nin lideri Usame bin Ladin’i öldüren ABD donanmasından emekli deniz subayı Robert O’Neill, bunun hayatında yaptığı en kötü şey olduğunu ve Bin Ladin’in iki yaşındaki oğlunu, babasının cesedinin yanında gördükten sonra bunun farkına vardığını söyledi.

 

2011’de Mayıs ayında Pakistan’da düzenlenen operasyonda el-Kaide liderini öldüren ABD’nin seçkin askeri timinden olan O’Neill, radikal ideolojilerle savaşmanın yolunun, bir şiddet döngüsünden ziyade eğitim yoluyla olması gerektiğine inandığını belirtti.

 

New York ve Washington’da düzenlenen 11 Eylül saldırılarının 17. yıl dönümünde ITV kanalında yayınlanan “Günaydın İngiltere” adlı programa katılarak açıklamalarda bulunan 42 yaşındaki emekli subay, operasyon sırasında Bin Ladin’in iki yaşındaki oğlunu, babasının cesedinin yanında gördükten sonra bunun farkına vardığını ifade etti.

 

O’Neill, “Ben de bir babayım ve bu zavallı çocuğun bununla hiçbir ilgisi olmadığını düşünüyorum. Bunun bitmediğini fark ettim ve kimsenin böyle şeyler yaşamamasını umuyorum. Bu savaşı mermi ve bombalarla değil, eğitimle kazanabiliriz. Ortada güvenliğimizi zayıflatan bir ideoloji var.” açıklamasında bulundu.

HaberTürk

Bir cevap yazın