‘Tuzhurmatu’da Emniyet Çok İyi, Durum Kontrol Altında’

Irak ordusu ülke genelinde kontrol sağladıktan sonra, terör örgütü DEAŞ, kontrol sağladığı bölgeleri kaybetti. Ancak DEAŞ’ın uyuyan hücreleri, ülkenin farklı bölgelerinde faaliyet göstermeye devam ediyor.

 

Geçtiğimiz günlerde terör örgütü DEAŞ’ın Haşdi Turkmani güçlerine  düzenlediği bir saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Bu nedenle Tba gazetesi olarak Haşdi Şabi Kuzey Cephesi Türkmen Birlikleri Sözcüsü Seyid Ali Hüseyni ile görüşüp, konuya ilişkin bilgi edindik.

 

Seyid Ali Hüseyni, Tuzhurmatu ilçesinin emniyeti hakkında, “Tuzhurmatu’nun merkezinde emniyet durumu çok iyi. Irak güçleri bölgede hakim ve bize başka bir güç de gönderildi. Gönderilen Acil Müdahale Ordusundan, 2 alay Tuzhurmatu merkezine, bir alay da Süleyman Beg bölgesine yerleştirildi. Orada da bizim yerel polisimiz ve acil durum polisi var. Dediğimiz gibi Tuzhurmatu’nun içinde durum çok iyi, ilçe civarında da Haşdi Şabi var. Durum kontrol altında ve hiçbir korkulacak durum yok.” şeklinde açıklama yaptı.

 

DEAŞ’ın bulunduğu bölgeler hakkında Tba’ya bilgi aktaran Haşdi Şabi Kuzey Cephesi Türkmen Birlikleri Sözcüsü, “Tuzhurmatu’nun kuzeybatı yönünde yani Zerge bölgesinde DEAŞ’ın hareketleri var. Onların da hareketleri etkili değil. Yağmurdan ve hava durumundan faydalanıp bölgelerde terör eylemleri yapmak istiyorlar. Ama biz her zaman onlara karşı hazırlıklıyız ve hiçbir eylemlerine izin vermiyoruz. Tuzhurmatu ve Amirli bölgelerinde güçlerimiz sağlam ve onlara göz

 

açtırmıyoruz. Ama DEAŞ’ın, batı bölgelerinde hareketleri var. O bölgeler dağlık bölgeler olduğu için kontrol sağlamak çok zor.” dedi.

 

Sayıları endişe yaratacak kadar değil

         Eylemlerini yapıp başka bir bölgeye kaçıyorlar

 

Hüseyni, o bölgelerde bulunan terör örgütü DEAŞ’ın sayısına ilişkin “Sayıları endişe yaratacak kadar değil. Sadece o dağlık bölgelerde ve sabit bir yerde değiller. O dağların bulunduğu bölge, Salahaddin, Kerkük ve Ninova sınırı olduğu için sabit bir yerde kalamıyorlar. Eylemlerini yapıp başka bir bölgeye kaçıyorlar.” ifadelerini kullandı.

 

Hava durumu ve yağmurlardan faydalanıp merkeze sızmak istiyorlar

 

 

Son olarak Haşdi Şabi Kuzey Cephesi Türkmen Birlikleri Sözcüsü Seyid Ali Hüseyni, “O bölgelerde DEAŞ yok demiyoruz. Evet o bölgelerde mevcudiyetleri var ama bizim güçlerimiz her zaman onlara karşı koymaya hazır. Hava durumu ve yağmurlardan faydalanıp merkeze sızmak istiyorlar ancak bu imkansız.” diyerek, Federal Polis, Irak Ordusu, Haşdi Şabi, Acil Müdahale Ordusu ve bütün diğer güçlerin bölgeyi koruduğunu kaydetti.

Haber: Ali Antar

Foto: Çoban Timur

Bir cevap yazın