Türkmenler, Parlamento ikinci başkan yardımcılığı görevine talip

Hükümet kabinesinin kurulması nedeniyle yoğun geöen toplantı trafiği ve uzlaşı çabalarının yanı sıra oluşumların alacağı üst düzey görevler Türkmenlerin yoğun gündeminde yer alıyor.

 

30 Eylül seçimleri  bütün siyasi partilerin katılımıyla sonuçlandıktan sonra, KDP oyların çoğunu alarak parlamentoya 45 milletvekili çıkararak kendi mevkisini sabitlemiş oldu.

 

Diğer taraftan Irak Türkmen Cephesi (ITC), Türkmen Kalkınma Partisi, Türkmen Reform Partisi ve Millet Listesi, Türkmenler adına parlamentoya milletvekili gönderme hakkını oylara göre kazandı.

 

Buna göre ITC 1 milletvekili, Türkmen Kalkınma Partisi 2 milletvekili, Türkmen Reform Partisi 1 milletvekili olmak üzere Millet Listesi de 1 milletvekili elde etti.

 

Türkmenlerin başkanlık gibi üst düzey pozisyonların verileceğine ilişkin ve geçen dönemle herhangi bir faklılığın olacağı konusu, Türkmen sahasının ana gündemi oldu.

 

Konu hakkında Konuşan Irak Türkmen Cephesi fraksyon başkanı Aydın Maruf, Tba’ya ”Türkmenleri gerçekten temsil eden vekiller ciddi bir şekilde hükümete eşlik edeceklerini istiyoruz. Biz Türkmen fraksyonları olarak parlamento başkanlığında parlamento ikinci başkan yardımcılığı görevini Türkmenlere verilmesini istiyoruz. Aynı zamanda Türkmenlerin, Hükümet kabinesinde olmasını istiyoruz, bu bağlamda hizmet verebilen bit bakanlık istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Aydın Maruf isteklerini sıralayarak şu şekilde konuştu:

 

”Parlamento ikinci başkan yardımcılığına ek olarak, hizmet verebilen bir bakanlık ve Türkmen işlerinden sorumlu bir müsteşarın atanması veya bir heyetin kurulmasını istiyoruz.”

 

Şimdiye kadar ITC ile iletişime geçme konusundaki soruya, Maruf, ”Kimse bizimle görüşmedi, bundan dolayı da herhangi bir vaatte bulunma yok.” şeklinde konuştu.

 

Diğer taraftan Türkmen Kalkınma fraksyonu başkanı Muhammed İlhanlı, Türkmen parlamenterler olarak aktif bir şekilde kabinede rol almak istediklerini söyledi. Ayrıca İlhanlı istekelrini, ”Başbakan ikinci yardımcılığı ve Parlamento başkanı ikinci yardımcılığı görevine talibiz” şeklinde sıraladı.

 

 

İlhanlı konuşmasının devamında Türkmen işlerinden sorumlu bir müsteşar, türkmen işlerinden sorumlu bir heyetin kurulması ve hizmet verebilen bir bakanlığında verilmesini talep etti.

 

Demecinin devamında İlhanlı geçen dönem hükümet kabinesinde Türkmenlerin tek bakanla temsil edildiğini yeniledi. Ilhanlı’nın dediğine göre bu dönem tecrübelerinin arttığı ve geçen dönem yasa ve proje hazırlamakla meşgul oldukları, ondan dolayı herhangi bir istekte bulunamadıklarını söyledi.

 

Tba muhabirinin edindiği bilgilere göre 2 şubat Pazartesi bugün sabah saatlerinde KDP heyeti ITC hariç diğer Türkmen siyasi partiler ile görüşme gerçekleştirdi. ITC ile bugün öğleden sonra Erbil ITC merkezinde ayrı bir görüşme yapılacağı planlanıyor.

 

 

Mehmet ilhanlı’nın aktardığına göre sabah saatlerinde gerçekleşen toplantıda isteklerin KDP heyeti tarafından olumlu karşılanmış. Fakat KYB bu siteklerden rahatsız gibi görünüyor, nitekim Parlamento başkanlığı Müsteşarı olan Lavend Celal Ağa, aynı zamanda KYB’ye üye olan bir isim ve başkan yardımcılığı görevinin Türkmenlere verilmesi konusunda Tba’ya şu açıklamayı yapmıştı:

 

Benim şahsi düşünceme göre Bağdat’ta Meclis Başkanı İkinci Yardımcılığı bir Türkmen’e verilmiştir. Bu nedenle burada şayet böyle bir görev verilecekse Hristiyan ve Yezidilere verilmelidir. Genel olarak biz dengeyi sağlamalıyız. Türkmen bunu istemekte haklıdır. Ancak biz Kürdistan Bölgesi’nde veya Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), oluşumlar arasında daha özel bir denge sağlamalıyız. Demek istediğim her iki makama Türkmen yerleştirip Hristiyanları göz ardı etmek kabul edilir değil. Evet Hristiyanların sayı olarak nüfusları daha az olabilir ancak bölgede var oldukları bir gerçek”.

 

 

 

Haber: Ziya Uzeiry

 

 

Bir cevap yazın