Türkmenler Kürt Heyetinden Ne İstedi?

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Üyesi Halit Şuvani, “Türkmenlere, Kerkük Valiliği görevinden ayrı diğer görevleri de vermeye hazırız.” dedi.

 

KYB Üyesi Halit Şuvani, Amarikanın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Türkmenler, milli hakları olarak, Kürtlerin 15 senedir ve Arapların 2 seneden beri valilikte olduğu gibi, Türkmenlerin de 6 ay valilikte olmasını istiyorlar. Talepleri daha çok siyasi ve milli bir istek.” ifadelerinde bulundu.

 

Halit Şuvani, Bağdat’ta Irak Türkmen Cephesi (ITC) ve Araplarla gerçekleştirdikleri ziyarete değinerek, “Bizim heyet, Kerkük İl Meclisi’nde Kardeşlik Listesi’ni temsil etmekteydi. Görüşmemizdaki amaç  Kerkük Valilik görevi için Kardeşlik Listesinin adaylarını tanıtmaktı. Ve onların vali olmaları için güven oyu vermesini istedik.” dedi.

 

Şuvani, “Biz, Türkmenlerle açıkça eğer bize katılırlarsa Kerkük Valiliği dışında diğer görevleri de onlara vereceğimizi söyledik. Ve bunu kendi hakları olduğunu ve vermeye hazır olduğumuzu belirtik. Biz vali belirleyerek sorun yaratmak istemiyoruz, belki Kerkük Valisini belirleyerek Kerkük’teki oluşumlar arasında güveni oluşturmak ve bölgede ortak çalışmalar yürütmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

KYB Üyesi Halit Şuvani,, “Türkmenler il meclisinde çoğunlukların ellerinde olmadığını ve yasal olarak onlarla bu valilik görevinin sonuçlanmayacağını biliyor. Onlar, milli hakları olarak, Kürtlerin 15 senedir ve Arapların 2 seneden beri valilik görevinde olduğu gibi, Türkmenlerin de 6 ay valilikte olmasını istiyorlar. Talepleri daha çok siyasi ve milli bir istek.” şeklinde konuştu.

 

KYB Üyesi Şuvani, “Türkmenlerin, il meclisinde 9 üyesi bulunmaktadır. 9 aday da aynı fikirlere sahip değil birkaç cepheye ayrılmış durumda Araplar’da aynı şekilde. Bizim görüştüğümüz taraflar bizden valilik görevinin Türkmenlere verilmesi talebinde bulundu. Ancak biz bunun Kürtlerin hakkı olduğunu söyledik.” dedi.

 

Kürdista Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) heyeti, 4 Eylül’de Bağdat’ta Irak Türkmen Cephesi’ni (ITC) ziyaret etmişti.

 

 

Bir cevap yazın