Türkmenler Irak seçimlerine Erbil’den de katılacak

Irak’ta genel seçimlerin 12 Mayıs’ta yapılacağı belirlendikten sonra parti ve listelerin seçimlere nasıl katılacağı merak konusu oldu.

 

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Türkmen Milletvekili Aydın Maruf, Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) Erbil’den seçimlere nasıl katılacağına ilişkin Tba’ya konuştu.

 

Maruf, “Yapılacak olan 12 mayıs 2018 Irak Meclisi seçimlerine mutlaka Erbil’den de katılmayı planlıyoruz” dedi.

 

Koalisyon veya seçim listesi sinyali veren Maruf, “Erbil’de Irak Türkmen Cephesi adına bir liste oluşturarak Erbil’de bulunan kendi iradesi ile siyaset yapan siyasi partiler veya şahsiyetler ile koalisyon oluşturup seçimlere katılmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde söz konusu liste hakkında görüşmeler gerçekleştirildikten sonra liste oluşturulacak” açıklamasında bulundu.

 

Koalisyonun nasıl oluşturulacağına değinen Milletvekili Maruf, “İlk aşamada Erbil’de politikası Irak Türkmen Cephesi’nin politikasına yakın olan büyük siyasi partiler ile bir araya gelerek iki veya üç aday alma düşüncemiz var” şeklinde konuştu.

 

Koalisyon oluşturulmaması durumunda nasıl bir politika izleyeceklerine ilişkin Maruf, “Eğer bu planımız başarılı olmazsa, Irak Türkmen Cephesi listesi adıyla Erbil’den Irak seçimlerine katılacağız” diye konuştu.

 

Öte yandan IKBY’de yapılması planlanan parlamento seçimleri hakkında düşüncelerini aktaran Aydın Maruf, şu ifadeleri kullandı:

 

“Halihazırda IKBY’de seçim tarihi belli değil. Seçim tarihi belirlendiği takdirde oturup konuşacağız. Diğer taraftan seçimlerin ertelenme ihtimali de var. Yine kendi iradesi ile siyaset yapan Türkmenlere veya Türkmenleri gerçekten temsil eden kişilere ITC olarak kapımız her zaman açık. Türkmenleri gerçek bir şekilde savunan her grupla, liste veya koalisyon yapmamız mümkün.”

 

Haber: Ziya Uzeiry