Türkmenelifobi

Ali Davutoğlu

 

1959’dan sonra artan Türkmenelifobi, Türkmenlere bölgede ağır hasar vermiştir.Türkmenler, yaşadıkları topraklarda toplumsal yaşamın önemli bir kesimini oluşturup, birçok iç krizde garantör rolü oynamasına rağmen hala istediği hiçbir anayasal hakkı elde edememektedir.

 

Buna sebep olarak birçok siyasal adım gösterilse de asıl en büyük neden “Bizim gücümüz yetmez” psikolojisinin halkın bilinçaltına yerleşmiş olmasıdır.Türkmenler bölgede yaşamış oldukları yüzlerce haksızlıkları ve toplumsal mağduriyetleri dünya kamuoyuna taşımakta da yetersiz kalmıştır. Her ne kadar diğer etnik grupların dış güçlerin desteğiyle gelişim gösterdikleri aşikar olsa da Türkmenler birçok mahfilde  tembelmiş gibi bir portföy çizmiştir.

 

Ancak Türkmenlerin tarihi bu saydıklarımızın tam aksini göstermektedir.Türkmenler makus talihlerini artık yenme fırsatına sahip.Tarih yaprakları artık altın değerinde bir fırsatla Türkmenlerin karşısına çıkmış, dönüşü ve telafisi olmayan bir fırsatla yeniden diriliş ruhunu bütün bölge soydaşlarına tabiri caizse empoze etme hususunda büyük önemle yaklaşmıştır.

 

Şu anda içerisinde ve çizgisinde olduğumuz hatalı yoldan U dönüşü yapmanın zamanı gelmiş, yakınlarımızı ve vatandaşlarımızı belkide sarsma, uyandırma hatta ve hatta tokatlama zamanı gelmiştir.

 

Karanlık bulutların şiddetli yağmurlarından, baharın yeni açmış tertemiz kokan gül bahçelerine kavuşmamıza belkide ramak kaldı.

 

Bugün hepimizin tek bir vazifesi olmalıdır. O da önümüzdeki aylarda yapılacak olan yerel seçimde tek vücut halinde masaya irade ve mücadele yumruğunu vurmak. Türkmeneli’ye şahıslar ve kurumlar yüzünden bakış açımız değişmesin, kalbimizin onun için atıp, damarlarımızdaki asil kanın hep onun için akacağını bir an olsun bile unutmayın.

 

Düşman silahını kuşanmış yine geliyor. Bize de Türkmeneli’ye ecdadın yaptığı gibi zırh olmak düşer. Kısacası o veya bunun için değil, dilin için, milletin için başın dik yaşamak için sen de seçime katıl.

Bir cevap yazın