Türkmen Sivil Toplum Örgütleri Başkanı’ndan Yahyava Kampı çağrısı

Terör örgütü DEAŞ’ın Musul ve ilçelerini ele geçirmesinin ardından çok sayıda aile yaşadıkları kenti terkedip, güvenli olan bölgelere göç ederek kamplara yerleşmek zorunda kaldı. Yahyava Kampı’na yerleşen göçmenler zorlu şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar.

 

Türkmen Sivil Toplum Örgütleri Başkanı Mardin Gökkay, bugün kampta, giderek zorlaşan yaşam şartları, göçmenlerin yaşadıkları sıkıntılara ve bu sorunların giderilmesine ilişkin basın açıklaması yaptı.

 

Mardin Gökkaya, DEAŞ’ın elinde tuttuğu bölgerin kurtarıldığını ancak kamplarda kalan kişilerin hala kendi yerlerine gönderlmediğini dile getirerek, “Kurtarılan bölgelerde insanların yaşamını sürdürmesi için koşullar hala iyileşmedi. Şartlar ve imkanlar o bölgelerde hala çok zor.” dedi.

 

Kamplarda şartların çok kötü olması nedeniyle insanların psikolojik sorunlar yaşadığını vurgulayan Gökkaya, “Bu zorlu şartlarda bulaşıcı hastalıklar da çok yaygınlaştı. İşsizlik ve beraberinde getirdiği ekonomik sorunlar giderek kamplarda yaşamı zorlaştırıyor. Bu durumlar ise insanların psikolojik sorunlar yaşamasına neden oluyor.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Gerçekleştirdikleri basın açıklamasında 3 ayrı talepte bulunduklarını ifade eden Mardin Gökkaya, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Öncelikle Bağdat Merkezi Hükümeti’ne, hem Kerkük yerel hükümetine hem de Musul yerel kampta kalan insanların yerlerine gönderilmesi için organizasyon hazırlamalarını istedik. İkinci olarak da orada bazı evler yıkılmış, tahribata uğramış durumda. İnsanların evlerini tamir edebilmek için maddi yardıma ihtiyaçları var. O evleri bu halde kullanamazlar. Evleri zarar gören göçzedelere belli bir miktar maddi destekte bulunurlarsa evlerine dönebilirler. Üçüncü olarak da Kerkük’teki kampa daha fazla önem verilmesini istedik. Kampta yaşayan insanların psikolojik sorunları var. Sağlık ve sosyal hizmetler konuları açısından destek olmalarını talep ettik.”

 

Türkmen Sivil Toplum Örgütleri Başkanı Mardin Gökkay son olarak, yaptıkları çağrıya herhangi bir yetkiliden henüz bir dönüş olmadığını ifade etti.

 

Haber: Eymen Erbiloğlu

Bir cevap yazın