Türkmen Sivil Toplum Örgütleri Başkanı: Birçok Türkmen ve Arap devre dışı kalıyor

Kerkük’teki Türkmenler tarafından, siyasi partilerin Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’na müdahale etmesi protesto edildi.

 

Türkmenler, komisyonun kentteki bürosu önünde toplanarak siyasi atamalarla kurumun bağımsızlığını yitirmesinden endişe duyduklarını belirtti.

 

-“Bu şekilde de bir çok Türkmen ve Arap devre dışı kalıyor”

 

Tba muhabirine konuşan Türkmen Sivil Toplum Örgütleri Başkanı Mardin Gökkaya, “Seçim komisyonunda sözleşmeyle atanan bir takım vatandaşımız var, şimdi sözleşme yenileme dönemi başladı ve çalışanların sözleşmesi yenileniyor ve yeni sözleşmeler de yapıldı. Daha sözleşmesi yapılan isimler açıklanmadı ama bizim aldığımız bilgilere göre listede Kürtlerin sayısı Türkmen ve Arapların 2 katı. Bu şekilde de bir çok Türkmen ve Arap devre dışı kalıyor.” dedi.

 

Söz konusu nedenden dolayı gösteri düzenlediklerini belirten Gökkaya, “Bizler sivil toplum örgütleri olarak onlara destek vermek için gittik.” ifadelerinde bulundu.

 

Gökkaya, “Geçen seçimlerde Kerkük’te birçok sahtekarlık yapıldı ve bu sahtekarlıklarıda bu komisyon yaptı. Eğer şimdi Kerkük Seçim Komisyonu aynı sistemle devam ederse, Kerkük’teki yerel seçimler tehlikeye düşer ve Kerkük’ü kaosa sokar.” şeklinde konuştu.

 

“Hem cumhurbaşkanı, hem başbakan hemde parlamento başkanından bu duruma müdahale etmesini istedik.” diyen Gökkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Eğer bu konuyu çözmek istiyorlarsa yüzde 32 sistemini uygulayarak o komisyonun şemasını kursunlar. Taraflar kendi hissesini alsın. Böylece sıkıntı yaşanılmaz ve güzel bir şekilde komisyon işlerini yapar. Beyannamemizin bir kopyasını orada komisyona sunduk. Birer kopya da valiye ve insan hakları kurulunda verdik. Bunlardan cevap bekliyoruz eğerki cevap gelmezse ve aynı şekilde devam ederse, insanlarımızın boykot ve gösteri yapıp caddelere inmelerine bir vesile olur.”

 

Tba-Kerkük

Bir cevap yazın