YENİLENDİ-‘Türkmen partiler, Kerkük’ün sınırları içerisindeki Peşmerge güçlerinin çekilmesini istiyor’

Kerkük’teki Türkmen siyasi parti temsilcileri, kentin güvenlik durumuna ilişkin görüşme gerçekleştirmek üzere bir araya geldi.

 

Türkmen Partiler, Peşmerge kuvvetlerinin Kerkük ilinin idari sınırları içerisinden çekilmesini talep etti.

 

Türkmen Siyasi Partiler, Temsilcileri, Kerkük İl Meclisi Üyeleri ve Türkmen Milletvekilleri, Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı binasında toplantı düzenlediler.

 

Toplantıda, Kerkük’ün siyasi ve güvenlik durumunun yanı sıra Kerkük’ün tüm bileşenleri arasında ortak idare ile yönetilmesi dosyasının % 32 oranında tamamlanması gerektiği ifade edildi.

 

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, sosyal medya hesabı Twitter’dan gerçekleştirilen toplantıya ilişkin payalaşımda bulundu.

 

ITC Başkanı Erşet Salihi, yaptığı paylaşımda şu ifadelerde bulundu:

 

“Türkmen siyasi partileri ve temsilcileri Kerkük’teki siyasi ve güvenlik durumunu incelemek için toplandı. Türkmen partiler, Kerkük’ün  idari sınırları içerisinde bulunan Peşmerge güçlerinin geri çekilmesini talep ediyor.”

 

Türkmen partiler, toplantı sonunda aşağıdaki konuları önemle beyan ettiler.

 

  1. Kerkük Valiliği görevinin Türkmenlere verilmesinin siyasi hak olduğu vurgulandı.
  2. Peşmerge kuvvetlerinin Kerkük ilinin idari sınırları içerisinden çekilmesi ve federal kuvvetlerin tamamen kontrolünde olması vurgulandı.
  3. Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Kerkük Ofisinin yapısının gözden geçirilmesi ve çalışanlar için sözleşmelerinin yenilenmesinde milli dengenin sağlanması ve Bağımsız Seçim Komiserliği Komisyonu tarafınca Türkmenlere yapılan adaletsizliği ve haksızlığı kaldırmaları konusu vurgulandı.

 

Bir cevap yazın