Türkmen Milletvekillerinden Ses Var

Ali Antar

 

Koronavirüs (Kovid-19) etkilerini sürdürmeye devam ediyor, ancak yakın bir gelecekte IKBY’den güzel haberler gelecek diye tahmin ediliyor. Bu süreçte insanlarımızın maddi manevi ne kadar da zor durumlardan geçtiğini mukakkak hepimiz duyduk, şahit olduk.

 

Bir gazeteci olarak bu zor günlerde halkın yanında olan ve destek verenleri okurlarımızla paylaşmak istemiş ve elde ettiğim bilgi çerçevesinde bir yazı paylaşmıştım.

 

Evet önceki yazımda bakanların 2 aylık maaşlarının yüzde ellisi, ardından KDP ve KYB milletvekillerinin  birer ay tam maaşlarının bağışladığından söz etmiştim. Yazımın devamında ise Türkmen milletvekillerinin bu husustaki sessizliğinin beni rahatsız ettiğinide ifade etimiştim.

 

Ancak o yazının ardından bazı milletvekillerini telefonla arayıp bu süreçteki sessizliklerinin nedenini sordum.

 

Türkmen Millet Listesi Başkanı Azat Küreci bana çok güzel adımlar attığını lakin bunların medyada yer almasını istemediğini dile getirdi. Bana verdiği bu bilgileri ise paylaşmamı istemediğini de rica etti. Bende bu fikir ve isteklerine saygı duyarak ve verdiğim söze sadık kalarak siz değerli okurlarımla herhangi bir bilgi paylaşmamayı uygun gördüm.

 

Bu hususta konuşmak başka bir Türkmen milletvekilini daha aradım. Türkmen Kalkınma Partisi Fraksiyonu Başkanı Muhammed İlhanlı’ya bu sessizliklerinin nedenini sordum.

 

İlhanlı bana bu süreçte kendisi ve fraksiyonundaki bir diğer Türkmen milletvekili olan Sara Dilşat’ın yaptığı yardımları anlattı. Muhammed İlhanlı’nın bana verdiği bilgileri size kısaca aktarmak istiyorum.

 

Sürecin başında Sara Hanım birkaç aileye maddi ve gıda kolisi dağıtmış ancak bunlardan çok az sayısını sosyal medyada paylaşmıştı. İlhanlı’nın iddiasına göre, Sara Hanım diğer taraflardan daha önce bu yardımı yapmış ve örnek olmak adına kendi hesabında paylaşma ihtiyacı duymuş.

 

Muhammed İlhanlı kendi faaliyetlerini anlatmadan önce, “Bu işler hayır işidir ve gizli kalması daha makbuldür.” ifadesini kullandı.

 

İlhanlı millete hem nakit hem de gıda yardımı ulaştırdıklarını ve bu konularda diğer taraflarla milli bir duygu ile çalışma yürüttüklerini vurguladı. Bu sözüne de örnek olarak şöyle devam etti, “Maddi yardımlardan sonra 50 ailemize gıda kolisi yardımı ulaştırdık. Geriye kalan birkaç aileye ise gıda malzemesi yetiştirmek için elimizde malzeme kalmadı ve Irak Türkmen Cephesi ile iletişime geçtik. Oradan şahsi aracımla gidip 3 koli yardım getirdim, kalan ailelere teslim ettik.” dedi.

 

Ulaşıp konuştuğum kişilerden aldığım bilgilere göre, aslında bütün milletvekillerinin kendi çapında yardımlarda bulunduğu ancak kimisinin bu yardımları paylaşırken kimisinin ise bunu gizli bir şekilde yürütmeyi tercih ettiğini kendileri taarfından duymuş oldum.

 

Önce bir Türkmen vatandaşı sonra bir Türkmen gazeteci olarak, bu gibi zor süreçlerde milletin yanında olanların yanında olup onlar istemeseler de sesleri olmak mecburiyetinde olduğumu hissediyorum. Bu nedenle takipte olup siz değerli okurlarımıza bu yöndeki çalışmaları duyurma gayretine devam edeceğim.

Bir cevap yazın