Türkmen genç fotomodelin Türkiye’deki yolculuğu

Türkmen fotomodel Muhammed Ayad, hayallerini gerçekleştirmek için Kerkük’ten İstanbul’a doğru yola çıktı.

 

Ayad, her cesur genç gibi hayallerinin peşinden koşuyor. Barzan Lokman’ın sunduğu Mesafesiz programına konuk olan Türkmen fotomodel, hikayesini büyük bir coşkuyla anlattı.

 

Kendisi hayalleri doğrultusunda yol kat etmek için doğup büyüdüğü kent Kerkük’ten ayrılarak Türkiye’nin İstanbul kentine yerleşmiş. Amacı doğrultusunda hızla ve emin adımlarla ilerleyen Muhamme Ayad, İstanbul’a yerleşme fikrinin nasıl oluştuğunu şöyle anlattı:

 

“Daha önce Türkiye’de yaşan bir arkadaşımın yanına gittim. Bana İstanbul’a gitmemi ve orada yolumun açılacağını tavsiye etti ve bu kelimeleri duyunca gitmem gerektiğine karar verdi. Hatta eğitimimi yarıda bırakarak 2015 yılında Türkiye’ye yerleştim ve hemen başvurularda bulundum.”

 

İlk teklifi bir deodorant markasından aldığını ve reklam filminde oynadığını belirten Muhammed Ayad, sonrasında bir giyim markasının teklifte bulunduğunu ve reklam çekimleri gerçekleştirdiklerini belirtti. Yaptığı işlerde olumlu dönüşlerin olduğunu ve bu yolda ilerlediğini fark ettiğini söyleyen Ayad, “Eğitimimi tamamlamam gerektiğine karar verdim. Diploma bir insanın hayatı.” diyerek, bu nedenle Kerkük’e döndüğünü ve eğitimini tamamladığını ifade etti.

 

“Kerkük’teki ilk çekimimizde başarılı sonuçlar aldık”

 

Kerkük’te bir arkadaşıyla çekim yaptıklarını söyleyen Ayad, “Kerkük’te bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündüm. İlk çekimimizi yaptık ve başarılı sonuç aldık.” diyerek, Kerkük’te sadece siyasi alanda değil bu alanlarda da bir şeyler yapmanın gerektiğinden, gençlerin korkmadan kendisini ifade edebilmesi için imkanların oluşturulmasından bahsetti.

 

Kişinin kendi hedeflediği yolda gitmesi ve kendisini bulmasının önemine değinen Ayad, ancak öyle mutlu olabileceğini söyledi.

 

“En sevdiğim proje TRT Belgesel’de başrolde yer almaktı”

 

Türkiye’de yer aldığı projelere değinen Muhammed Ayad şu ifadelerde bulundu:

 

“Önemli bir tüp gaz reklamı, ulaşım şirketi, şampuan ve büyük bir markanın giyim reklamında yer aldım. Hepsi Türkiye’de büyük önemli markalar. Yer aldığım projelerin içinde en sevdiğim ise TRT Belgesel’de Savaşın Efsaneleri adlı belgesel dizinin bir bölümünde baş rolü almaktı. Bu benim için çok önemliydi.”

 

“Danyal Peygamber Türbesi’nin çevresini temizleyip öyle çekim yaptık”

 

Ayad, savaş sahneleri için eğitim almadığını belirterek, o sahneleri içinde yaşadığını ve böylece başarılı çekimler gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

Kerkük’te yer aldığı “Mr. Kerkük” projesinin kentte oldukça ilgi gördüğünü ifade eden Ayad, güzel dönüşler aldıklarını, 4 bine yakın gencin onlara katılmak istediğini söyleyerek, “Bir keresinde 11 kişi çekim için kaleye çıktık. Danyal Peygamber Türbesi o dönem kapalıydı ve etrafı çok kirliydi. Arkadaşlarla beraber oranın çevresini temizledik, yıkadık daha sonra takım elbiselerimizi giyip çekim yaptık.” dedi.

 

Çevre temizliğinin önemine dikkat çeken Muhammed Ayad, insanların bir sakız atarken bile düşünmesi gerektiğini, aksi takdirde çevre kirliliğinin artacağını dile getirerek, amaçlarının sadece moda olmadığını ve farkındalık yaratmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

Masterchef Türkiye Mohammed Ayad kimdir? Kaç yaşında, nereli ve mesleği

MasterChef Türkiye Hikayesi

 

MasterChef Türkiye hikayesini anlatan Ayad, çocukluktan itibaren yemek yapmayı, farklı lezzetler deneyimlemeyi sevdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Arkadaşlarım her hafta evime gelip ‘Muhammed senin yemeğini istiyoruz’ derdi. 10 kişilik yemek yapardım onlar da yedikten sonra bana MasterChef Türkiye’den söz ederlerdi. Bir gün bir mesaj aldım, bir arkadaşım benim yerime başvurmuş ve ben programa katılmaya hak kazanmışım. O dönem bir yerde çalışıyordum, izin günümü program gününe ayarlamıştım.

“Şefler Türkmenleri seviyor”

 

İlk deneyimimde sunumum güzel olmadığı için turu geçemedim. Mehmet Şef, Somer Şef ve Danilo Şef beni çok sevdi, onlar Kerkük’ü, Irak Türkmenlerini çok seviyorlar ve beni tekrar yarışmada görmek istediklerini söylediler.”

 

İkinci defa katıldığında yarışmada biryani yemeğini yaptığını belirten Ayad, şefler tarafından yemeğinin beğenildiğini ve ilgi gördüğünü dile getirdi.

 

“Soğan şanssızlığı”

 

Türkmen Fotomodel Muhammed Ayad, MasterChef Türkiye’nin ikinci turunda yemeğinin değerlendirilmeme konusuna ilişkin, “Hayatımda soğan yemem, şansıma programda soğan çorbası yapmam gerekti. Çorbayı istediğim gibi yapmıştım aslında ama o hatayı nasıl yaptığımı bilmiyorum çünkü ben sürekli kaşığı yıkıyordum. Bir baktım bu kaşıkla daha önce yemeği tattığımı söylediler. Ben de saygılı bir şekilde ayrıldım oradan. Üzüldüm mü? Evet üzüldüm ama kısmet diyelim.” ifadelerini kullandı.

 

Programa tekrar katılma şansı olduğunun altının çizen Ayad, ancak bunu düşünmediğini belirtti.

Haber: Barzan Lokman