Türkmen Eğitiminde Bitmek Bilmeyen Sorunlara Karşı Hükümet Sessizliğini Koruyor 

Türkmen okullarıyla ilgili sıkıntılar bir türlü çözülmezken, Irak genelinde Türkmence eğitim veren okullara genellikle Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı destek oluyor.  

 

Türkmence Eğitim Müdürlüğü, atama yapılmamasından ve okul binalarının yetersizliğinden şikayetçi. Hükümet bu konuda sessizliğini bozmazken, Türkmen yetkililer sorunların çözümü için girişimlerini sürdürüyor. 

 

Kerkük Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Türkmence Eğitim Müdürü Kemal Beyatlı, eğitimdeki başlıca sıkıntılara değinerek, öğrenci sayısının arttığını ancak kadronun bu artış karşısında yetersiz kaldığını söyledi.

 

Beyatlı, Türkmen eğitiminde yaşanan kitap, bina ve atama sıkıntıları hakkında TEBA Gazetesi’ne konuştu. 

 

Türkmen eğitimindeki en büyük sorunun atama olduğunu belirten Beyatlı, “2003 yılında okullarımız açıldı. Her geçen gün okul ve öğrenci sayımız artıyor, buna karşılık bu okullara atama yapılmıyor.” dedi.

 

Beyatlı, sözleşmeli öğretmenlerin atamasının yapılmadığını ve maaşının Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı tarafından ödendiğini kaydetti. 

 

Türkmence Eğitim Müdürü Beyatlı, “Halihazırda Vakıf, 350 sözleşmeli öğretmene maaş ödüyor. Bu öğretmenlerin arasında yükseklisans dilomasına sahip olan bile var ancak hala sözleşmeli olarak çalışıyor ve ataması yapılmadı.” diye konuştu.

 

“Atama taleplerimiz karşılıksız kalıyor”

 

Atama taleplerinin karşılıksız kaldığının altını çizen Beyatlı, “Atama talep ettiğimizde Türkçe branşlı öğretmenleri atayabileceklerini belirtiyorlar. Ancak bizim buna ihtiyacımız yok ki, bizim matematik, fizik, kimya, biyoloji branşlarına sahip öğretmenlere ihtiyacımız var. Biz talep ettiğimizde onlar sadece branşı Türkçe olan öğretmenleri kast ettiğimizi düşünüyorlar.” diyerek bu konuya ilişkin Türkmence Eğitim Müdürü olarak yetkili makamlara çok sayıda yazı yazdığını belirtti. 

 

“Türkmen öğrencilere 5 sınıf tahsis ediliyor”

 

“Öğrenciler orada bir hapisanedeymiş gibi eğitim görüyor”

 

Okul binası sıkıntılarına değinen Beyatlı, şunları söyledi:

 

“Okul binası sayısının artmasına da ihtiyacımız var. Arapça eğitim veren bazı okullarda sadece yukarı kattaki sınıflar Türkmence eğitim için tahsis edilmiş durumda. Bu okullarda bize 4-5 sınıf veriyorlar. Öğrenciler orada bir hapisanedeymiş gibi eğitim görüyor. Dersler bittiğinde aşağıya inip evlerine gidiyorlar.  Bu konuda birçok kez yazı yazdık ancak sonuç alamadık.” 

 

Türkmence Eğitim Müdürü Kemal Beyatlı, Kerkük’teki okul ve öğrenci sayısına değinerek, “12 bin öğrencimiz, 52 ilkokul, 24 ortaokul ve lisemiz var. Okul müfredatında sedece bir tane Türkçe dersi yer alan 120 okul da var. Öte yandan 2003 yılından beri de kitaplarımızı vakıf ve Türkiye basıyordu. Onlara buradan teşekkür ediyoruz. Milletvekili Hatice Ali’nin geçen yıl yaptığı girişimle Eğitim Bakanlığı kitapları basmaya başladı. Bu adımdan önce vakıf her yıl 500 bin dolarlık kitap basıyordu.” bilgilerini paylaştı.

 

Haber: Barzan Lokman