Türkiye’nin Musul Başkonsolosu: PKK terör örgütü Türkiye-Irak ilişkilerinde bir çıban başı

Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı, “PKK terör örgütü Türkiye-Irak ilişkilerinde bir çıban başıdır. Türkiye-Irak ilişkilerini zehirleyen bir unsurdur.” dedi.

 

 

 

TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Bülent Korkmaz başkanlığındaki heyet bugün Telafer ve Telafer’e bağlı Iyaziye nahiyesine çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarete Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı ve beraberindeki heyet ayrıca Türk Kızılayı ve Maarif Vakfı yetkilileri de eşlik etti.

 

 

Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı, TEBA’ya yaptığı açıklamada, İyaziye’nin terör örgütü DEAŞ saldırılarında en fazla zarar gören nahiyesi olduğunu belirterek, “Türkmen Nahiyesi İyaziyedeyiz. İyaziye DEAŞ’tan en çok zarar gören nahiyelerden birisi. Kampların kapatılması nedeniyle yüzlerce aile geçtiğimiz 10 gün içerisinde buraya giriş yaptı. Tük Kızılayı, gıda ve battaniye yardımında bulundu. Önümüz kış. Zorda kalan Türkmen soydaşlarımızın ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılanması bakımından bugün İyaziye’deyiz. Gıda yardımı dağıtımını yaptık, Türkiye Kızılayı, Maarif Vakfı ve TİKA’yla Türkiye bütün müesseleri ile Irak’ın ve Irak’ta yaşayan bütün Türkmenlerin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.” dedi.

 

Başkonsolos Mehmet Küçüksakallı,  Telafer’de yaptıkları ziyaretlerden bahsederek, “Kaymakam, Belediye Müdürü ve diğer daire müdürlükleri, gençlerin, milletin ihtiyaçları konusunda görüş alışverişinde bulunduk. TİKA yetkilileri bu önerileri değerlendirecek. 2021 yılında bu projelerden bir kısmını hayata geçirmek istiyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Türkmenler, Iraklı Türkmenler, Iraklı Türkler yalnız değillerdir

 

Konuşmasında “Türkmenler, Iraklı Türkmenler, Iraklı Türkler yalnız değillerdir.” şeklinde vurguda bulunan Başkonsolos, “85 milyonluk güçlü ve büyük Türkiye her zaman Türkmenlerin yanındadır, Irak’ın yanındadır ve Irak halkının yanındadır. Bugün bu bakımdan dostluğumuzu ve kardeşliğimizi göstermek bakımından güzel bir gün oldu. Bu değerlendirmeler sonucunda daha güzel projelerin Irak’ta, Iyaziye’de Telafer’de, Musul’da, Kerkük’te, Bağdat’ta ve diğer illerde faaliyete geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

 

PKK terör örgütü, Türkiye-Irak ilişkilerinde bir çıban başıdır. Türkiye-Irak ilişkilerini zehirleyen bir unsurdur

 

Sincar Anlaşmasına yönelik gelen soruya Mehmet Küçüksakallı, “PKK terör örgütü, Türkiye-Irak ilişkilerinde bir çıban başıdır. Türkiye-Irak ilişkilerini zehirleyen bir unsurdur. Ama Irak merkezi hükümeti ve Kürdistan Bölgesi Yönetimi yaptıkları anlaşmayla Sincar’da PKK’nın çıkarılmasını kararlaştırdı. O tarafa doğru bir yığınak yapıldığını biliyoruz. Bu terör örgütünün Sincar’dan temizlenmesi gerek, bekliyoruz. Irak hükümetinin de İklim, Kürdistan Bölgesel Yönetimin de burada  kararlı olduğunu görüyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

TEBA-İyaziye