Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nden, C tipi vize düzenlemesine ilişkin açıklama

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nden, umuma mahsus pasaport hamili Irak vatandaşlarına yönelik olarak uygulamada olan C tipi elektronik vize düzenlemesine ilişkin bildiri paylaşıldı.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nden yapılan bir açıklamada, “Türkiye’ye seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport hamili Irak vatandaşlarına yönelik olarak uygulamada olan C tipi elektronik vize düzenlemesi sonlandırılması öngörülmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

 

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği, tarafından yapılan duyuru şu şekilde:

 

“Türkiye’ye seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport hamili Irak vatandaşlarına yönelik olarak uygulamada olan C tipi elektronik vize düzenlemesinin 15 Nisan 2020 tarihine kadar sonlandırılması ön görülmektir.

 

Bu çerçevede, 14 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek olan C tipi elektronik vize uygulaması kapsamında, Irak vatandaşlarının Türkiye tarfından yetkilendirilmiş olan vize aracı hizmeti veren kurumlar üzerinden Irak’ta yapabilecekleri C tipi elektronik vize başvuruları için her elektronik vizenin aracı hizmet bedeli 50 ABD doları olarak belirlenmiştir.

 

Irak vatandaşlarına 14 Nisan 2020 tarihine kadar ita edilmeye devam edecek olan C tipi elektronik vizeler, 30 gün geçerli ve 30 gün ikamete izin verir şekilde düzenlenecektir.

 

C tipi elektronik vize uygulamasının sona ereceği 15 Nisan 2020 tarihinden itibaren ise, umuma mahsus pasaport hamili Irak vatandaşları şimdi olduğu üzere Türkiye’ye etiket vize almak süretiyle seyahat etmeye devam edebileceklerdir. Irak vatandaşları bu tarihten itibaren etiket vize başvurularını, halihazırda olduğu üzere, Türkiye tarafından yetkilendirilmiş olan özel şirket tarafından işletilen Irak’ın muhtelif şehirlerindeki (Bağdat, Basra, Kerkük, Erbil, Süleymaniye) vize başvuru merkezleri aracıyla yapmayı sürdürebileceklerdir.”

Tba