Türkiye ve Rusya’nın çatısı altında Balkan Zirvesi

Avrupa Birliği’nin lider iki ülkesi Fransa ve Almanya Balkan ülkeleri ile Berlin’deki zirvede buluştu. Sırbistan ve Kosova arasındaki anlaşmazlıklar, Balkan ülkelerinin AB üyelik süreci ve Türkiye ile Rusya’nın bölgedeki nüfuzu görüşülen konular arasındaydı.

 

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçtiğimiz yıl, “Türkiye ya da Rusya’ya yönelen Balkan ülkeleri istemiyoruz” ifadelerine yer vermişti.

 

Zirveden önce konuşan Fransız Cumhurbaşkanı, “Almanya ile Fransa arasındaki tarihi barış örneğini uygulamak istiyoruz. Balkanlar için bu oldukça önemli.” dedi. Zirveye Bosna-Hersek, Kosova, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ile AB üyeleri Hırvatistan ve Slovenya liderleri katıldı.

 

Öte yandan 85 sivil toplum örgütü Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’a mektup göndererek Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un AB’ye üyelik sürecinin ertelenmemesini talep etti.

 

Brexit dahil bir çok sorunla karşı karşıya kalan Avrupa Birliği Balkan ülkelerine genişlemeyi hedefliyor ancak bunun nasıl yapılacağı henüz bilinmiyor.

 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu yıl Sırbistan’a ziyaret gerçekleştirecek. Geçtiğimiz Aralık ayında yapılması beklenen ziyaret Sarı Yelekliler’in protestolarından dolayı ertelenmişti.

en

Bir cevap yazın