Türkiye ve İran içişleri bakanları görüştü

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli ve beraberindeki heyeti makamında kabul ettiği bildirildi.

 

Konuk Bakanın Şeref Defteri’ni imzalamasının ardından makamda görüşmelere devam edildi.

 

Soylu, mevkidaşını Türkiye’de görmekten onur duyduğunu, İran ile Türkiye arasında tarihi bağların olduğunu, iki ülkenin özellikle son iki yılda iş birliği ve sorumluluk kapsamında önemli adımlar attığını söyledi.

 

Bakan Soylu, Bakanlar düzeyindeki sıkı iş birliğinin yanı sıra aynı zamanda bakan yardımcıları ile emniyet, jandarma ve göç konusunda aynı iş birliğinin sürdüğünü anlatarak, bu ilişkinin son dönemde üst düzeye ulaştığını aktardı.

 

Terör, uyuşturucu, düzensiz göç, kaçakçılık, sınır güvenliği gibi konularda iki ülkenin müşterek mücadele bulunduğunu hatırlatan Soylu, bu konuların heyetlerarası görüşmelerde de ele alınacağını kaydetti.

 

Soylu ayrıca, “Her zor dönemde karşılıklı iş birliğimiz ve adımlarımız, bizleri hem umutlandırmış hem cesaretlendirmiş hem de kuvvetlendirmiştir.” şeklinde konuştu.

 

Bakan Abdurrıza Rahmani Fazli ise İran ve Türkiye İçişleri bakanlıkları arasındaki ilişkileri yakından takip ettiği için Soylu’ya teşekkür etti.

 

Fazli, İran milleti, hükümeti ve aynı zamanda dini liderinin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda ciddi olduğunu belirterek, “Bütün koşullarda iki ülkenin ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi bizim ülkemizin önceliklerinden biridir.” dedi ve şunları ekledi:

 

“İş birliklerinin yanı sıra iki bakanlık olarak daha farklı alanlarda da ilişkilerimizi geliştirmeye yönelik çaba göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bölgesel konular iki ülkenin İçişleri Bakanlığının gündemine alınabilir. Biz bölgesel konularda da hemfikir olarak ortak işler yapabiliriz. Eğer biz özellikle bölgesel konularda da ilişkilerimizi takviye edersek ve diğer ülkelerin de konuya dikkatini çekmeyi başarırsak, onların da bizimle iş birliği içerisinde olmalarını sağlayabilirsek hem güvenlik alanında hem de ekonomi ve siyasi konularda daha fazla ilerleme gösterebiliriz.

 

Biz tam anlamıyla buna inanıyoruz. Bölgesel konular bölgedeki ülkelerin eliyle çözülmelidir. Türkiye’yi bölgemizdeki en önemli en etkili ülkelerden biri olarak görüyoruz. Ziyaretler ve toplantıların düzenlenmesi iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi ve iki ülke halkının refah seviyelerinin daha da artmasına yardımcı olur.”

AA

Bir cevap yazın