Türkiye Maarif Vakfı Irak Direktörü Tba’ya konuştu

Maarif Okulları, son aylarda ismini sıkça duyup ancak hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığımız düşüncesiyle, Tba Gazetesi olarak bu sayımızda Türkiye Maarif Vakfı Irak Direktörü Muhammed Emin Şimşek’e bir röportaj talebinde bulunduk.

 

 

Talebimizi geri çevirmeyen Şimşek, büyük bir içtenlikle bütün sorularımızı yanıtladı.

 

İşte Türkiye Maarif Vakfı Irak Direktörü Muhammed Emin Şimşek ile yaptığımız röportajın tamamı:

 

 

“Dünyanın birçok yerinde 120 okulumuz mevcut”

 

Erbil İhsan Doğramacı Koleji’nin Uluslararası Maarif Okullarına dönüşme sürecini bize anlatır mısınız?

 

Türkiye Maarif Vakfı olarak 1 yıldır Irak’ta çalışmalar yapıyoruz. Bu 1 yıl içerisinde çalışmalarımız ve tespitlerimiz oldu. Yaklaşık 4-5 aydır yeni okul açma sürecimiz devam etmekteydi. Bildiğiniz gibi dünyanın birçok yerinde 120 okulumuz mevcut. Amerika’da, Avustralya’da, Afrika’da, Avrupa’da ve birçok yerde okullarımız var. Yeni açtığımız veya devraldığımız okulların prestijli okullar olmasını istiyoruz. Yani akademik başarıyı önceliyoruz. Irak’a geldiğimiz zaman birkaç alternatifimiz vardı. Bu alternatiflerden birisi de bir okulu devralmaktı. Bir yıl önce yeni bir okul açmayı düşünüyorduk, fakat daha sonra Erbil’de 8 yıldır belli bir kaliteye ulaşmış akademik düzeyi yakalayan ve fiziki  imkanları iyi olan İhsan Doğramacı Erbil Koleji ile temas oldu.

 

Temaslarda devir ile ilgili bazı görüşmeler gerçekleştirildi. İlk olarak okulun bir bölümü ile ilgili konuşmuştuk, daha sonra ise tamamını görüştük. Tabi bu okula talip olmamızın nedeni, fiziki imkanların iyi ve belli bir kalitesinin olmasıydı. Dolayısıyla belli bir kaliteyi yakalayan okulu alıp çıtayı yükselterek, daha iyi bir kadro ile beraber güzel bir ekip oluşturmak istiyoruz.

 

Okulunuzun isminin başında “international” kelimesi geçiyor, bunu bize eğitimsel olarak kısaca açıklar mısınız?

 

Sorunuz ile bağlantılı olarak şunu söyleyeyim, biz İhsan Doğramacı Erbil Koleji’ni devraldık. Böylelikle okul ve idare olarak ihsan doğramacı fesih oldu. Okulumuz, International Maarif Schools adı ile hizmet verecektir, uluslararası ve baccalaureate (IB) sistemi uygulanmaktadır. Dünyanın sayılı okullarında bu sistem kullanılıyor. Sistem geliştirilmeye müsait, bu manada biz hem ekibi hem de müfredatı kuvvetlendirerek İngilizce uluslararası eğitim veriyoruz. Ayrıca Türkçeyi de öncelemekteyiz, yanında da Kürtçe ve Arapça derslerini de sunuyoruz. Bu anlamda öğrencimiz akademik başarısının yanında dört tane dili başarılı bir şekilde kullanabiliyor. Fiili olarak dünya vatandaşlığını da burada uygulamak istiyoruz.Uluslararası alanda iki tane sistem vardır, birisi az önce bahsettiğimiz IB, diğeri de uluslararası okulların üye olduğu STK gibi bir kurum var. Bizim ikisiyle de üyeliğimiz ve entegrasyonumuz devam ediyor. Biz normal uluslararası sistemi devam ettiriyoruz. Bunun yanıda da kadromuzu ve müfredatımızı güçlendiriyoruz.

 

“Okulumuzun 1500 öğrenci kapasitesi var”

 

Uluslararası Maarif Okulları’nın bu senelik öğrenci kapasitesinde hedefi nedir? Kayıt işleminiz başladı mı?

 

Kayıt sürecindeki ilgi bizi şaşırttı. Devir alır almaz insanlar buraya neredeyse akın etti. Havaların çok sıcak olmasına rağmen çok sayıda veli gelip bizimle temas kuruyor. Gelen velilere kendimizi tanıtma imkanımız oluyor ayrıca veliler de fiziki imkanlarımızı görme imkanı buluyor. Erbil’de yaşayıp burada bu denli bir fizik yapıya sahip olan bir okulun olduğunu bilmeyenler görüyorlar. Dolayısıyla kayıtla ilgili umutluyuz. Ayrıca beklenilen kayıt sayısından fazla olacağını öngörüyoruz. Okulumuzun 1500 öğrenci kapasitesi var. Geçen sene 278 öğrenci vardı, biz bu sayının minimum iki katı olacağını öngörüyoruz. Ayrıca kreş açma planımız var, bu adımda velilerin bize yaptığı baskıdan geldi. Bizim de zaten hazır bir binamız var. Resmi işlemlerimiz de bitmek üzere. Büyük ihtimalle kreşimizi de açacağız. Kreşimiz, anaokulumuz, ilkokulumuz müstakil bina. Bu çok önemli bir nokta. Okulların oyun alanları birbirinden ayrı. Böyle olduğu içinde velilerin talebi çok fazla. Bu anlamda taleplerin çok olacağını öngörüyoruz.

 

 

Erbil’de toplamda kaç okul açmayı planlıyorsunuz?

 

Kampüsümüz 75 bin m2 alana kurulu. 33 bin m2’si kapalı alan. Bu alanlar kreş, anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise olarak ayrı ayrı yapılmış. Güvenlik gerekçesinden dolayı herkes aynı yerden okula giriş yapıyor, ayrıca okullara farklı noktalardan da giriş yapılabilir. Bu sene 3 okul ile başlayacağız, ayrıca yoğun talep üzerine kreşi açmak için çok fazla çalışıyoruz. Dolayısıyla 4 okul olacak inşallah.

 

“Hedefimiz kâr etmek değil, akademik başarı”

 

Erbil’de çok sayıda özel okullar var. Sizce bir veli neden Maarif Okullarını tercih etmeli?

 

Bildiğinizi gibi Maarif Vakfı Türkiye’ye bağlı. Vakıf, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı yurtdışında eğitim faaliyeti gösteren resmi bir kuruluş. Öncelikli hedefimiz kâr etmek değil, akademik başarı. Yani akademik anlamda donanımlı insanlar yetiştirmek istiyoruz. Kar gütmediğimiz için akademik başarı uğruna yapılması gereken her şeyi yapıyoruz. Örneğin, okul uluslararası olduğu için kadromuzun çoğunluğu Amerikalı, İngiltereli hocalardan oluşuyor, yabancı bir kadromuz var. Artı olarak da bu sene için yurtdışından 15 civarında öğretmen takviyesi yapıyoruz. Bu manada ekibi ciddi bir şekilde kuvvetlendiriyoruz. Diğer bir konu ise, ilk defa Irak’ta robotik kodlama dersini uygulayucağız. Robotik kodlama, bilgisayar ortamında kodlar hazırlayıp bir takım robot parçalarına komut veriyor. Bunu sonucunda, belli bir yaştaki bir çocuk bu kodlar sayesinde küçük bir robotu hareket ettirecek ve sonraki adımlarda onu yürütebilecek ve daha da geliştirebilecek. Bu uygulamadan sonra öğrencinin kendine olan güveni artıyor ve daha büyük başarılara imza atabiliyor. Akademik başarının yanında bu bahsettiğimiz uygulamanın olması çok önemli. Dünyada belirli okullarda var. Robotik kodlama dersi normalde ortaokulda başlıyor. Şu anda arkadaşlarımızla alt düzenlemesini yapıyor, hangi sınıftan başlatacağımız hakında çalışmalar yapıyoruz. Okulumuzu, şu ana kadar geldiği eğitim kalitesinin üstüne ciddi şeyler ekleyerek daha da üst seviyeye çıkartacağız. Öğrenci bu okulda okuduğu zaman herhangi bir okula ya da yerel bir okula rahat bir biçimde gidebilir. Ayrıca akreditasyonumuz olduğu için uluslararası okullara da gidebilir. Türkiye’ye gitmek istediğinde burslu olarak veya farklı şekilde giderse ve üniversiteye gitmek isterse, bizim öğrencimiz olduğu için Türkiye’de öncelik tanıyoruz. Dolayısıyla öğrencilerimiz hem yerel hem de Avrupa ve dünyada çok daha geniş bir alanda eğitim alma imkanına sahip oluyor.

 

 

Nasıl bir anlaşma?

 

İhsan Doğramacı Vakfı ile anlaştık, işletmenin tamamı belli şartlardan kaynaklı olarak bize devredildi. Dolayısıyla işletme, yönetim, personeller ve öğrenciler tamamen bize geçmiş oldu. Biz tüm ruhsatları kendimiz aldığımız için buranın hukuki varlığı değişti ve International Maarif Schools oldu. Ayrıca burada belli bir süre çalışmış ve emek vermiş yerli personelimizi tutmak istiyoruz. Devraldık ve personelleri Türkiye’den getirelim gibi bir girişimimiz yok. Tam tersi, olabildiğince yerel personel sayısını daha çok tutmak istiyoruz. Buradan kastım, idari ve teknik personeller.

 

“%40 daha indirme gittik”

 

Fiyatlarda herhangi bir değişiklik var mı? Varsa yüzde kaç gibi bir değişim oldu?

 

Bilkent ve İhsan Doğramacı döneminde belli bir kalite vardı. Bunu herkes kabul etmektedir. Emek verilmiş ve bir yerlere getirilmiş bir okul. Sizin huzurunuzda da böyle bir yapı kazandırdığı için İhsan Doğramacı’ya, çocuklarına ve Sinan Çelebi’nin buradaki öncülüğüne, kısacası bu tuğlada taşı olan herkese teşekkür ederiz. Eğitim kalitesinin olmasıyla birlikte genelde veliler ”eğitiminiz iyi ama fiyatınız yüksek” diyorlarmış. Onun üzerine geçen yıl İhsan Doğramacı Koleji, fiyatlarda %50 indirime gitmiş. Biz devir aldıktan sonra oturduk ve bunun planlamasını yaptık, her hâlükârda bu fiyatlarla zarar edeceğimizi bilmemize rağmen daha çok zarar edeceğimizi söyledik ve daha büyük bir kesime hitap edebilmek için yapılan %50 indirimin üzerine %40 daha indirme gittik. Gelen veliler de bu durumu sevinçle karşılıyor ve temel hedefimizin kar olmadığını gördükleri için sevinçlerini ifade ediyorlar. Daha önceden burslu okuyan öğrenciler var, onlarla ilgili belli bir kolaylık devam ettirmek istiyoruz. Bundan dolayı fiyatlarımız eskisine göre baya düştü.

 

“41 ülkede çalışmalarımız var”

 

Maarif okulları yerel müfredat okutan okullar açacak mı? Bununla ilgili herhangi bir çalışmanız var mı?

 

Yaklaşık olarak 41 ülkede çalışmalarımız var. Her ülkenin şartları farklı oluyor. Elbette yerel şartları göz önünde bulunduruyoruz. Burada da talebe göre şekillenme olduğu için velilerin bazı talepleri olmuştu biz de ona göre uygulamaya gittik. Bundan dolayı gelecek yıl liseyi hem uluslararası hem de yerel müfredat programına göre düzenlemeyi düşünüyoruz. Mesela gelecek yıl liseye gelen veya kendi okulumuzda liseye giden öğrencilerimiz eğer yurtdışına çıkmak istiyorsa ve orada eğitimine devam etmek istiyorsa, uluslararası programa yönlendiririz. Eğer ki yurtdışında okumayı önemli buluyorsa ve aynı zamanda yerel müfredatı da önemsiyorsa, o zaman aynı kalitede yerel müfredat ile devam edecektir. Her iki alternatifi sunacağız. Başka bir konu ise şu; IB yani international baccalaureate bir müfredat olmaktan ziyade aslında bir bakış açısı veya bir eğitim modeli. Yani yerel müfredatı IB içerisine serpiştirebiliyorsunuz. Sonuç olarak yerel müfredat bakış açısı ile IB programını uygulayabiliyorsunuz. Bunun üzerinde de çalışmalarımız var. Eğer ki bunu tam yaparsak, o problem temelli çözülebilir. Buna ilaveten her hâlükârda eğitimimiz İngilizce olacaktır.

 

 

“Kerkük, Musul ve Bağdat”

 

Erbil haricinde başka şehirlerde okul açacak mısınız? Bununla ilgili projeleriniz var mı?

 

Biz Irak direktörlüğü olarak hem merkezi hem de yerel bölgeye bakıyoruz. Şartlardan dolayı burada çalışmalarımızı başlattık. Ayrıca merkezi yönetim ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Görüşmelerimizin olumlu sonuçlanması durumunda asıl gitmek istediğimiz yerler sıralamasında Kerkük, Musul ve Bağdat var. Oralarda okul açmayı ve çalışma yapmayı planlıyoruz. Bunun yanında Duhok ve Süleymaniye var. Irak’a baktığımızda potansiyelin yüksek olduğunu ve sizin belli bir kaliteyi yakaladığınızda taleplerin de artığını görüyorsunuz. Bağdat’ta yaptığımız görüşmelerde de yoğun taleplerle karşılaştık. Oradaki normal rutin işlemler bittikten sonra merkezi yönetime bağlı birçok şehirde çalışmalar yapmayı ve okullar açmayı düşünüyoruz.

 

 

Son olarak, buradaki ilgiden dolayı Erbil halkına teşekkür ediyorum. Başta Türkmen kardeşlerimiz olmak üzere yoğun ilgi ve alaka ile karşılaştık. Bizi kendi evimizde gibi hissettirdiler. Zaten bizim tarihi bağlarımız var, bunları zikretmeye bile gerek yok. Fiili olarak kendimizi kendi evimizde gibi hissettik. Bu hissettiğimiz ilgi ve alaka, okula ve bize karşı gösteriliyor. Sizin huzurunuzda size çok teşekkür ediyoruz.

 

Haber: Ziya Uzeiry
Foto: Abdullah Erfani

Bir cevap yazın