Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile IKBY Başbakan Yardımcısı Talabani görüştü

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani bir araya geldi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’taki temasları kapsamında Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile bir araya geldi.

 

 

Bağdat ve Basra’daki temaslarının ardından Erbil’e geçen Çavuşoğlu, IKBY Başbakanlık konutunda Talabani ile basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

 

 

Görüşmenin ardından Çavuşoğlu Twitterdan yaptığı paylaşımda, “Irak’ın tüm bölgeleri ve gruplarıyla ilişkilerimiz ilerliyor. Özel sektör ve işadamlarımızla Süleymaniye‘de de daha görünür olacağız.” ifadelerinde bulundu.

 

 

Erbil’deki temasları kapsamında Çavuşoğlu, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani ve Türkmen siyasi temsilcilerle bir araya gelmişti.

 

 

Bakan Çavuşoğlu önceki gün, Bağdat’taki resmi temasları kapsamında Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim, Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ve ITC Başkanı Erşet Salihi ve Türkmen temsilcileriyle bir araya geldi.

 

 

Çavuşoğlu, ayrıca Bağdat temaslarının ardından Basra’ya ziyaret gerçekleştirerek Basra Valisi Esad el-İdani ile görüşme gerçekleştirdi.

 

 

Bir cevap yazın