Türkiye Cumhuriyeti Musul Başkonsolosu: Çalışmalarımız son aşamasında

 

 

Röportaj: Ziya Üzeiry              Foto: Ali Salim

2014 DEAŞ saldırısından sonra kapatılan Türkiye Cumhuriyeti Musul Başkonsolosluğunun tekrardan aktif hale gelmesine sayılı günler kaldı.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Ocak’ta, “Yılın ilk 6 ayında Basra ve Musul Başkonsolosluklarımızı faaliyete geçirmeyi, Necef ve Kerkük’te yeni başkonsolosluklar açmayı planlıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Tba, Musul Başkonsolosluğunun açılma tarihi, işlemler ve vereceği hizmet hakkında Türkiye Cumhuriyeti Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı ile görüşme gerçekleştirdi.

 

Musul Başkonsolosluğunun açılması için ne aşamaya gelindi, net bir tarih var mı?

 

Musul Başkonsolosluğumuzun yeniden faaliyete geçilmesi yönündeki çalışmalarımız son aşamasına gelmiş durumda. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde inşallah Musul Başkonsolosluğumuzu yeniden faaliyete geçireceğiz.

 

Tarihi belirlendi mi?

 

Spesifik bir tarih yok, çünkü daha o noktada değiliz. Ama önümüzeki aylar içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımız da 6 aylık bir süre öngörmüş, onu tutturacağımıza eminiz.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son açıklamasında ilk altı ayda Musul ve Basra başkonsolosluklarının açılacağını söyledi. Sizce bölge şu an için açılışa müsait mi?

 

Irak’ın ve Musul’un içinde bulunduğu şartlar Türkiye Cumhuriyetinin Musul’da başkonsolsoluk açması için, Musul’daki başkonsolosluğu yeniden faaliyete geçirmesi için son derece uygundur, çünkü biliyorsunuz ki Irak son 15 yıldır büyük bir çalkantının içinde. ABD işgali, arkasından El-Kaide, DEAŞ dönemi ve DEAŞ’tan kurtulma mücadelesi ile şu anda varmış olduğumuz aşamada Türkiye’nin bölgedeki istikrar sağlayıcı rolünün ve Musul’daki altyapının DEAŞ’tan zarar gören bölgelerin yeniden imarı bakımından ülkemiz, Musul’da başkonsolosluk açılması için şartların son derece uygun olduğunu düşünüyor. Musul’daki yetkililerle sürekli olarak temas halindeyiz, özellikle şehir merkezinde güvenlik bakımından da bir sıkıntı olmadığını, Musul’un uzun yıllar sonra ilk defa güvenli bir hale geldiğini, insanların aileleri ile birlikte akşamları parklara dışarıya çıktıklarını söylüyorlar. Biz de Musul’a yaptığımız seyahatlerde bir güvenlik sıkıntısının olmadığına şahit olduk. Dolayısıyla ben şartların Musul Başkonsolosluğumuzun yeniden açılması için son derece uygun olduğunu düşünüyorum.

 

Musul Başkonsolosluğunda hangi işlemler yapılabilecek? Örneğin vize alım işlemleri yapılabilecek mi?

 

Vize dahil başkonsolosluğumuz faaliyete başladığı zaman bütün konsolosluk işlemlerini yapabilir hale gelecektir. Hatta biliyorsunuz ki Tükiye’nin Irak’ta ve pek çok ülkede vize müracaatları şirketler aracılığıyla yürütülüyor. Bu sadece ülkemize mahsus uygulama değil, ülkeler ve devletler vize verme işlemlerinde şirketlerin hizmetlerinden yararlanırlar. O hem misyonların çalışmasına ve mesaisine önemli katkı yapıyor, hem de hizmet alan insanlar yani vize müracaatında bulunan kişilerin de daha nitelikli ve iyi bir müracaat hizmeti almalarını sağlıyor. Bu çerçevede Irak’ta bakanlığımızın sözleşme imzaladığı bir firma aracılığı ile bütün şehirlerde vize müracaatları kabul ediliyor. Bu şirket Musul’da da bir yer kiralama aşamasında. Bunun da ben başkonsolosluğumuzun faaliyete geçmesiyle eş zamanlı olarak aynı anda vize müracaatlarını almaya başlayacağını düşünüyorum, hatta şirket daha önceden de gerekli altyapı çalışmalarını tamamlayabildiği takdirde daha önceden bu müracaatları kabul edebilecektir.

 

Irak mekezi hükümet Türkiye’nin bu girişimini nasıl karşılıyor?

 

Türkiye ve Irak iki dost ve komşu ülke. İki bağımsız devlet olarak yüzyıldan bugüne devam eden ilişkiler hep dostluk ve iş birliği üzerine olmuştur. Dolayısıyla bu iş birliği şimdi de en üst düzeyde devam etmektedir. Bu çerçevede çok eski tarihlerden beri Türkiye’nin Musul’da başkonsolosluğu hep olagelmiştir. 2014’teki o sıkıntılı kapanma süreci sonrasnda DEAŞ’ın yenilgiye uğratılması sonrasında iki ülke hükümetleri başkonsolosluğun yeniden faaliyete geçmesi konusunda temasta ve anlayış birliğine varmışlar. Şimdi de Irak hükümeti Musul’daki başkonsolosluğumuzun yeniden faaliyete geçmesi için bütün izinleri ve onay süreçlerini tamamlamış durumda. Biz bu aşamada başkonsolosluk için bir yer belirledik.

 

Ülkemizin mevcut kalkınmışlık durumuna, bölgesel ve küresel rolüne uygun bir yer belirledik. Bu yeri kiralama işlemleri devam ediyor. Yakın bir süre içerisinde kira sözleşmesini imzalama suretiyle bu yerde gerekli onarım, güvenlik ve tadilat işlemlerini en hızlı şekilde ve tahminen birkaç ay içerisinde başkonsolosluğumuzu yeniden faaliyete geçmesi için çalışmalarımızı hızlandırmış durumdayız.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Kerkük’te de başkonsolosluk açılacağını belirtmişti. Bu hususta herhangi bir girişim var mı?

 

Türkiye hem Kerkük’te hem de Necef’te başkonsolosluk açmak için müracaatlarını ve talebini Irak Cumhuriyetine iletmiş durumda. Necef’te başkonsolosluk açılması için gerekli izin süreci tamamlandı. Kerkük’teki başkonsolosluğun açılması ile ilgili değerlendirmelerin kısa sürede tamamlanmasını umud ediyorum. Dolayısıyla Türkiye Irak’a baktığı zaman sadece kendisine yakın bölgelerde değil, Irak’ın ortasında ve güneyinde de başkonsoloslukları vasıtasıyla hem Irak’ta bulunan çalışan vatandaşlara konsolosluk hizmeti sunmayı, Iraklı dostlarımıza ve kardeşlerimize vize hizmeti sunmayı ayrıca Irak’ın kalkınmasına DEAŞ sonrası dönemde yeniden imarını gerçekleştirmesi için sağlıktan, ekonomiye, eğitimden, belediye hizmetlerine kadar pek çok alanda Irak makamlarında işbirliği yapmak için, Iraklıların bu alanda daha nitelikli hizmet almalarına katkıda bulunmak amacıyla Irak’ın farklı şehirlerinde başkonsolosluk açmak ve sayılarını arttırmak istiyoruz, çünkü Irak ve Türkiye halkının ilişkisinin tarihi bir geçmişi vardır. Dostluk, kardeşlik ve komşuluk üzerine kurulu bir ilişki yumağından bahsediyoruz. Dolayısıyla Türkiye Irak’ın bütün kesim ve unsurları ile eşit mesafededir. Bu anlayışa paralel olarak Irak’ın farklı şehirlerinde başkonsolosluklarla temsil edilmeyi istemektedir.