Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Malatya 7. Olağan İl Kongresi’nde konuştu.

 

Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

 

Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma mücadelesi uzun ve meşakkatli bir süreci ifade eder. Bir yanda halka rağmen halkçılık, diğer tarafta halkının yanında olduğunu söylerken sömürenler. Bir yanda jakoben zihniyet, diğer yanda milletiyle aynı istikamete bakan anlayış var. Dünyanın pek çok yerinde ve bölgemizdeki kimi ülkelerde de benzer mücadeleler yaşandı. Şu son zamanlarda Fransa’nın başındaki zat, şaşırmış. Yatıyor, kalkıyor Erdoğan’la uğraşıyor. Önce sen kendine bak, nereye gidiyorsun ona bak. Bu bir vaka… Kontrolden geçmesi lazım. Bir de Hollanda’da milletvekili müsveddesi var. Kalkmış bizimle ilgili bir şeyler yapıyor. Haddini bil. Kiminle yol yürüdüğünü hiç hesap ettin mi? Faşizm bizim kitabımızda yok, faşizm sizin kitabınızda var. Faşizmi Almanya’da, İtalya’da yaşadık, Nazizmi yaşadık. Siz onlarla yol yürüdünüz. Sizin benzerleriniz ülkemizde de var zaten. Onlara dersi 2023’te en güzel şekliyle vereceğinize inanıyorum.

 

Milyonlarca masum insanın ölümüyle, neticelenen bütün felaketlerin yükünü yine biz üstlendik. Bugün Türkiye, dünyada en çok sığınmacıya evsahipliği yapan ülkedir. Milli gelirine göre en çok insani yardım yapan ülkelerin başında biz geliyoruz, bir numarayız. Zor günlerinde el uzatmaktan da şeref duyuyoruz. Oyunlarını bozduğumuz için bizi de hedef tahtasına koymuşlar. Varsın koysunlar.

 

Suriye’de 4 milyon insanın hepsine sahip çıktık. Şimdi orada briket evler yapıyoruz. İdlib’de evsiz kalan insanları yerleştirme gayreti içindeyiz. Almanya söz verdi. Sonra 50 dereden 50 su getirdiler. Bunların sözlerine inanılmaz. STK’larımızla biz bu yolda devam ederiz, bu briket evleri yaparız dedik. Biz batıdan teşekkür beklerken sınırlarımız dibinde terör koridorları oluşturma gayretiyle karşılaştık.

 

ABD’YE: YAPTIRIMIN NEYSE, YAP

 

Bazı ABD’liler, İlham kardeşimi arıyor, ‘Sizin yanınızda kimin olduğunu biliyoruz. Türkiye var. Yeri geldiğinde yaptırım uygularız’ diyor. Yaptırımın neyse geç kalma yap. Biz F-35 için adım attık, paramızı ödedik siz vermiyorsunuz. ‘S-400’leri geri gönderin’ dediniz. Biz kabile devleti değiliz, Türkiye’yiz. Yıllar önce onlardan İHA’ları istedik, vermediler. Şimdi SİHA’larımız var. Bazı ülkeler SİHA’lar konusunda önümüzü kesmeye çalışıyorlar.

 

Bizim tek gayemiz inancımızın ve tarihimizin bize yüklediği sorumlulukları yerine getirmekti. Terörle mücadeleden sınır ötesi harekatlarımıza kadar milletimizin başını yere eğdirecek yanlışımız olmadı. Bugün Türkiye, dünyanın her yerindeki toplumların mazlumların hamisi olarak taht kurmuştur. Bundan sonra da sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz.

 

Eğitimden sağlığa, adaletten savunmaya, ulaştırmadan enerjiye kadar tüm alanlardaki çalışmalarımızı bu azimle yürütmemiz gerekiyor. Ülkemizi bir kaşık suda boğmaya niyetli kişilerin heveslerini kursaklarında bıraktıkça yeni alçaklıklarla karşımıza çıkıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar bu kutlu yürüyüşü durduramayacaklar. Zalimin gücü tükenecektir.

....HaberTürk...