Türkçenin 13. Uluslararası Şiir Şöleni’nde Sehend Büyük Ödülü Mehmet Ömer Kazancı’ya verildi

Hazırlayan: Aydın Kerkük 

Türk dünyasının en önemli şiir organizasyonu olan, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yıllardır aksatılmadan ve zamanında gerçekleştirilen Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni’nin 13’sü 13-16 Kasım tarihleri arasında Edirne’de düzenlendi.  Trakya Üniversitesi Konservatuar salonunda konuşmalar ile başlayan şölen, Edirne, Gümülcine ve Kırcaali’de icra edilen şiir fasılları ile devam ederek, ödül töreni ile sona erdi. Başarılı Türkmen şair Dr. Mehmet Ömer Kazancı şölende Türkiye Yazarlar Birliği Sehend Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

 

Mimar Sinan’ın hatırasına ithaf edilen şölen kapsamında 24 ülkeden  56 şair, Edirne, Yunanistan’ın Gümülcine ve Bulgaristan’ın Kırcaali şehirlerinde düzenlenen programlara katıldı. Milli Marş ile başlayan şölen açılış konuşmalarıyla başladı. Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer’in açılış konuşmasından sonra, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da şiir-felsefe ilişkisine değindiği konuşmasında “Felsefesiz şiir olur mu; bence olmaz. Ama şiirsiz felsefe de olamaz.” dedi. TYB Şeref Başkanı ve Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan ise manifesto niteliğindeki konuşmasında “27 senedir bir dünya haritası çiziyoruz, şiirimizin, edebiyatımızın haritası, kültür dünyamızın, ruh dünyamızın haritasıdır bu. Siyasî haritalar dilleri, kültürleri, tehdit edemez.” dedi. Daha sonra Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Canım, “Edirneli Şairler ve eserleri” konulu bir konferans verdi.

 

Konuşma ve konferansların ardından şiir fasılları başladı. Üç gün boyunca devam eden şiir fasıllarında şairler şiirlerinden birer örnek okudular.

 

Türkiye’den, Ali Ural, Ali Sali, Âdem Turan, Aykut Nasip Kelebek, Ahmet Aka, Ali Bal, Hayrettin Orhanoğlu, Halil İbrahim Özdemir, Hakan Şarkdemir, Hicabi Kırlangıç, İsmail Bingöl, İhsan Deniz, İdris Ekinci, Kâmran Tuna, Muhammet Enes Kala, Mehmet Kurtoğlu, Mehmet Sait Uluçay, Mahmut Bıyıklı, Meryem Kılıç, Mustafa Uçurum,Mustafa Yıldız, Muhammet Hüküm, Osman Özbahçe, Özgür Çoban, Selim Tunçbilek, Şafak Çelik, Şeref Akbaba, Ali Osman Kurt adlı şairler festivale katıldı.

 

Diğer ülkelerden ise, Elhan Mehdi (Azerbaycan), Ârif Buzovnalı (Azerbaycan), İbrahim Halil Tamiev (Gürcistan), Hüsrev Sartipi (İran), Irak’tan Türkmen Şair Mehmet Ömer Kazancı, Ahmet Demirci (Avusturya) Mustafa Can (Almanya), Mesut Kocabaş (Belçika), Hüseyin Ece (Hollanda), Amila Neslanoviç (Bosna Hersek), Halisya Yangirova (Başkurdistan), Ramis Aymatov (Tataristan), Bulat İbragimov (Tataristan), Hasiyetçe Rustemova (Özbekistan), Bavırcan Karagızulı (Kazakistan), Şakizada Abdikerimov (Kazakistan), Kartalas Bakırov (Kırgizistan), Altınbek Ismailov (Kırgızistan),  Arazgül Recepova (Türkmenistan), Canan Özer (Kosova), Güllü Karanfil (Gagauz), Habibe Hasan (Bulgaristan), Mümin Ali (Makedonya), Rukiye Amed (Romanya), Seyyare Useinova-Kökçe (Ukrayna), Arif Albayrak (Kıbrıs), İmran Sadai (Uygur Bölgesi), Leyla Şerif (Makedonya) adlı birbirinden kıymetli şairler şölende hazır bulundu.

 

Şölenin son faslında, Türk dünyasının üç büyük şair ve yazarı adına verilen ve seçici kurul tarafından belirlenen ödülü alacak şairlerin isimleri D. Mehmet Doğan tarafından açıklandı.

 

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Salonunda, TYB Genel Sekreteri Muhammet Enes Kala ve Kırgızistan’dan Şair Altınbek Ismailov’un birlikte sundukları kapanış programında bir konuşma yapan Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan “Üç günlük şiir şölenimizin sonuna geldik. Şölen için Edirne’de güzel bir başlangıç yaptık. Aynı gün Gümülcine ve İskece’de devam ettik Ertesi gün Kırcaali’de programımız devam etti.” dedi.

 

1992 yılında ilk şölenin Bursa’da başladığını ve daha sonra dünyanın farklı şehirlerinde bu şölenleri icra ettiklerini belirten Doğan,  “Bizden sonra da inşallah bu şölen dünyanın her yerinde yapılmaya devam eder. Çin ortalarından Avrupa ortalarına kadar konuşulan, yazılan Türkçenin önümüzdeki yıllarda da şairleri bir araya gelir. Hiçbir dil yaygın coğrafyalarda bu kadar çok yazılmıyor, konuşulmuyor. Bu yaygınlık bir taraftan çok güzel diğer taraftan da ciddi lehçe ve ağız farklarına yol açıyor. Şairler birbirlerini dinlerken zaman zaman tam olarak birbirlerini anlayamıyorlar. Buna bir çözüm bulmuş değiliz.” diye konuştu.

 

“Mimar Sinan gibi büyük bir mimar İslâm tarihinde yoktur”

 

Konuşmasında kültürün bir gelenek olduğunu, bir gelenek oluşturamazsa bunun kültürel bir karşılığı olmayacağını dile getiren D. Mehmet Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Diyelim ki çok parlak bir faaliyet düzenlediniz ama başka da yapılmadıysa bu kaybolur gider.Türkçenin Uluslararası Şiir Şölenlerinin en önemli özelliklerinden biri gelenekselleşmesidir. İnşallah iki yıl sonra şölenin on dördüncüsünü  başka bir şehirde icra ederiz. Şölenin Edirne’de yapılması büyük önem taşıyor. Edirne bütün Türk Dünyasının en önemli şehirlerinden biridir. Mimarî bakımdan büyük bir şaheseri barındırıyor, herhalde bütün misafirlerimiz Selimiye Camiini görmüştür. Mimar Sinan gibi büyük bir mimar İslâm tarihinde yoktur. Farklı İslâm ülkelerinde dolaştım oraların çoğunda mimari eserlerin mimarları belli değildir. Ama Mimar Sinan gerçek anlamda mimarlık tarihine imza atmıştır. Biz bu vesile ile yurt içinden yurt dışından şölene katılan şairlere Edirne’yi tanıtmış olduk. Türk Dünyası Çin’den Balkanlara kadar zengin bir şiir varlığına sahip. Daha önceki yıllarda başaramadığımız bir şeyi bu sene gerçekleştirdik; Balkanların batısındaki ülkelerden şairler davet ettik.  Bu şiir varlığımızın bir özelliği de geleneksel şiiri devam ettiren şairler ve ülkeler var. Hem gelenek hem geçmiş hem de bugün ve yarına dönük şiirlerin burada seslendirildiğinden hepimizin haberi olmuştur sanırım.”

 

Üç büyük ödül sahibini buldu

 

Türk dünyasının üç büyük şair ve yazarı adına verilen ve seçici kurul tarafından belirlenen ödül alacak şairlerin isimleri Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan tarafından açıklandı.

 

Ödül alan şairler; Sehend ödülü; Irak’tan Kerküklü şair Mehmet Ömer Kazancı’ya verildi. Kazancı’nın ödülünü  Prof. Dr. Rıdvan Canım verdi. Kazakistanlı Şair Şakizade Abdikerimov’a ise Neşatî Dede ödülüne layık görüldü. Abdikerimov’un ödülünü ise şair Osman Özbahçe takdim etti. Üçüncü büyük ödülün sahibi ise Makedonya’dan Leyla Şerif Emin oldu. Ömer Nefî ödülünü alan Emin’e ödülünü İbrahim Ulvi Yavuz verdi. Büyük Ödüllerin, hem maddi değeri, hem de sanat değeri taşıması gözetiliyor. Bekir Soysal tarafından hazırlanan büyük ödüller, adına ödül verilen şair ve yazarların altın kaplama rölyefleri ile klasik cilt ve süsleme unsurlarının bir kompozisyonu şeklinde tasarlandı. Programda ayrıca tüm şairlere katılım beratları takdim edildi. Şölen, toplu fotoğraf çekimleri ile sona erdi.

 

Farklı ülkelerden gelen şairler, yazarlar ve ilim adamları için kültür gezisi de düzenlendi. Başta, Mimar Sinan’ın ustalık eserim diye nitelediği Selimiye Camii olmak üzere, konuklar Edirne’nin tarihi yerlerini ve eserlerini ziyaret ettiler.