Türk Kızılayı, Erbil’de 10 bin maske bağışı yaptı

Türk Kızılayı, Erbil’de sağlık yardımları çerçevesinde 10 bin maske dağıtımı gerçekleştirdi.

 

Erbil Valisi Fersat Sofi, valilikte gerçekleştirdiği toplantıda, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Erbil Kaymakamı Nebaz Abdulhamit, Türk ve Irak Kızılayı yetkilileri ile koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri ve önlemleri ele aldı.

 

Toplantının ardından Başkonsolos Karaçay, koronavirüs ile mücadele çalışmaları kapsamında 10 bin maskeyi Erbil Valiliğine teslim etti.

Erbil Valisi Sofi, maskeleri inceledikten ve bilgi aldıktan sonra Türkiye’nin Erbil Başkonsolosuna ve Türk Kızılayına teşekkür etti.

 

 

Sofi, basına yaptığı açıklamada, “Kendi ve Erbil halkı adına başkonsolos ve Türk Kızılayına daha önce Erbil’de gerçekleştirdiği ayrıca bugün gösterdikleri destekten dolayı teşekkür ederim. Kendileri her zaman Erbil halkına desteklerini göstermiştir.” dedi.

 

“Türk Kızılay’a gösterdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz”

 

Vali Sofi, “Biz her zaman Kürdistan Bölgesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin dost olduğunu belirtmişizdir. Türk ve Kürt halkı da dosttur. Biz her zaman Türkiye ile güzel ilişkiden memnuniyet duymuşuzdur. Ayrıca Türk Kızılayı’nın Irak Kızılayı ile geçtiğimiz günlerde ve bugün halka gerçekleştirdiği yardımdan dolayı teşekkür ederiz.” ifadelerinde bulundu.

 

Hastanelerin durumuna değinen Sofi, “Bizim şu ana kadar sağlık sektörlerimizde gerekli ihtiyaçlar mevcut. Ancak bu durum böyle ilerlerse kesinlikle destek ve yardımlara ihtiyaç duyacağız.  Bugün Türkiye’nin Başkonsolosu ve Türk Kızılayı’ndan bu konuda bize yardımda bulunmaları için destek talebinde bulunduk.” şeklinde konuştu.

 

Basın açıklamasında bulunan Karaçay, “Bildiğiniz üzere bütün dünya koronavirüsle mücadele etmeye çalışıyor. Benzer bir mücadele IKBY’de de yürütülmekte. Şu an biz Erbil Valisi Fersat Sofi ile birlikte Kızılay tarafından sağlanmış olan maske ve gıda yardımı tesliminde birlikteyiz.” dedi.

 

“Toplamda 30 bin maskelik yardım teslim edildi”

 

Karaçay, “Kızılay daha önce 20 bin maske yardımında bulunmuştu bugün ilaveten ikinci bir yardımda bulunarak 10 bin maskeyi Erbil Valiliğine teslim ettik. Böylece toplamda 30 bin maskelik yardımı teslim etmiş olduk.” ifadelerinde bulundu.

 

Son olarak Karaçay, “Koronavirüs ile ilgili bir sokağa çıkma yasağı da uygulamada. Bu yasaktan etkilenerek çarşıya ulaşımı olmayan, mali durumu iyi olmayan ailelere yardımda bulunmak üzere 475 gıda kolisi hazırlandı. Biz bunları Erbil Valiliğine teslim ettik dağıtımını Türk Kızılay ve Irak Kızılayı yardımıyla gerçekleştirmekteler.” şeklinde konuştu

 

 

Haber: Ali Antar

Foto ve Video: Ali Salim

 

Bir cevap yazın