Trump’ın Suudi Arabistan ve BAE’ye silah satışı

Trump’ın Suudi Arabistan ve BAE’ye büyük bir silah satışına onay vermesine yönelik soruları yanıtlayan ABD Savunma Bakanı Vekili Partick Shanahan ‘Araplara silah satmazsak Rusya ve Çin’den alırlar’ dedi.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre’yi baypas ederek Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) büyük bir silah satışına onay vermesine yönelik soruları yanıtlayan

 

ABD Savunma Bakanı Vekili Partick Shanahan, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile Pentagon’da gerçekleştirdiği görüşme öncesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre’yi baypas ederek Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) büyük bir silah satışına onay vermesine yönelik soruları yanıtladı.

 

“ARAPLARA SİLAH SATMAZSAK RUSYA VE ÇİN’DEN ALIRLAR”

 

Shanahan şu ifadeleri kullandı:

 

“Suudi Arabistan ile BAE ile ilgili durum şudur: Kendilerini savunmaları için onlara nasıl bir dış askeri satış yapıyoruz? Gerçekten de tüm bunların merkezinde bu yüksek tehdide (İran tehdidi) yanıt vermek var. Daha sonra ise ikinci olarak güçlü müttefikleri olan ABD’den alamazlarsa güvenlikleri için gidip Çin ya da Rusya’ya gidecekler.”

 

Shanahan, Trump’ın Kongre’yi baypas etme kararını destekleyip desteklemediğine ilişkin bir soruyu ise “Benim tercihim her zaman sürecin işlemesi yönünde” diyerek geçiştirdi.

Timetürk

Bir cevap yazın