TİKA: UNESCO çalışmalarını bitirsin, biz tam destek sunacağız

Terör örgütü DEAŞ’ın 2017’de yıktığı, Musul’daki tarihi ve Türk-İslam eserlerinden Büyük Nuri Camisi’nin restorasyonunda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) da rol oynayacak. 

 

Caminin yeniden inşası için Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Uluslararası Kültürel Varlıkları Araştırma ve Koruma Merkezi ICCROM ve Irak Kültür Bakanlığının iş birliği yaptığı açıklanmıştı. UNESCO projenin 5 yıl içerisinde tamamlanmasını öngördüğünü duyurmuştu. 

 

 

Cami ve 45 metre yüksekliğindeki Hadba Minaresi’nde UNESCO’nun önderliğindeki restorasyon çalışmalarının ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yavaşladığı belirtiliyor.

 

Konuya ilişkin TEBA Gazetesi’ne konuşan TİKA Irak Koordinatörü Mustafa Yazıcı, UNESCO’nun restorasyon çalışmalarını tamamladıktan sonra TİKA’nın destek sağlamaya hazır olduğunu söyledi. 

 

UNESCO’nun restorasyon projesini tamamen üstlendiğini hatırlatan Yazıcı, “Şu an orada devam eden bir süreç var. Onların çalışmaları tamamlandıktan sonra biz devreye girebiliriz. Süreç tamamlandıktan sonra üzerimize düşen ne olursa mutlulukla yapmaya çalışacağız.” dedi.

 

 

TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Bülent Korkmaz ise yaptığı açıklamada, UNESCO’nun gözetiminde camide bir restorasyon projesi yürütüldüğünü ancak Kovid-19 nedeniyle çalışmaların yavaşlatıldığını ve camiyi ziyaretlerinde çok yoğun bir çalışma göremediklerini belirtmişti.

 

Korkmaz, “Umarım salgın sonrasında bu süreç hızlanır. Eminim Nurettin Zengi Camisi’nin tekrar ayağa kaldırılması konusunda Türkiye’ye bir rol düşecek. Çünkü bizim kültürümüzün parçalarını taşıyan bir cami orası.” demişti.

 

Caminin tezyinatı, mihrabı ve minberinin üretilmesi konusunda kültürel kodlara ve bilgi birikimine Türkiye, buradaki üniversiteler ve zanaatkarların sahip olduğuna dikkati çeken Korkmaz, “Dolayısıyla eminim ki; TİKA vasıtasıyla ya da Türkiye Cumhuriyeti’nin başka kurumları aracılığıyla biz muhakkak orada olacağız, oraya hizmet edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Musul, DEAŞ işgali ve kentin kurtarılmasına yönelik operasyonlar sırasında büyük zarar görürken, buradaki birçok tarihi ve dini eser de tahribata uğramıştı.

 

Terör örgütü DEAŞ, Irak ordusunun Musul operasyonu kapsamında kente girdiği sırada, 21 Haziran 2017’de tarihi Büyük Nuri Camisi ve minaresini havaya uçurmuştu.

 

Eski Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, Aralık 2017’de işgal edilen bölgelerin terör örgütü DEAŞ’tan kurtarıldığını açıklamıştı. 

 

​Selçuklu Atabeyi Nureddin Mahmud Zengi tarafından 12. yüzyılda inşa ettirilen Büyük Nuri Camii, 850 yıla yakın tarihi ile kentin sembolleri arasında yer alıyor.

 

Haber: Barzan Lokman