TİKA: Türkiye bütün kurum ve kuruluşları ile Irak halkının yanındadır

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’ndan (TİKA) heyet, Musul’un ilçesi Türkmen kenti Telafer’e çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

 

TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Bülent Korkmaz başkanlığındaki heyetin Telafer’deki çalışma ziyaretine, Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı da eşlik etti.

 

TEBA’ya konuşan TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Bülent Korkmaz, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün kurum ve kuruluşları ile Irak halkının yanındadır. Biz kardeşlik ve dostluk duyguları içerisinde Irak’ın eski müreffeh günlerine ulaşması için çalışmaya devam ediyoruz. Bu anlamda yapmış olduğumuz ziyaretinde temel amacı budur.” dedi.

 

Bülent Korkmaz, 7 günlük Irak ziyaretinin son gününü gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün Telafer’deyiz, soydaşlarımızlayız. Buraya onların duygularını dinlemek, ihtiyaçlarını gidermek, görmek için ziyarette bulunduk. Sayın Kaymakamımız bütün idare müdürlerini de burada toplamış ve bizzat biz bütün sektörlerden ihtiyaçları ilk ağızdan dilemiş olduk. İnşallah bunlara imkanlarımız doğrultusunda iyi karşılık vermeye çalışacağız ve sonrasında da yavaş yavaş bu projelerle bölgedeki halkı desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

 

Korkmaz, Irak’ı bir bütünlük içerisinde gördüklerini belirterek, “Ziyaretimiz esnasında Necef, Kerbela, Bağdat, Kerkük ,Musul ve Erbil olmak üzere bütün bölgeleri ziyaret ettik. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün kurum ve kuruluşları ile Irak halkının yanındadır. Biz kardeşlik ve dostluk duyguları içerisinde Irak’ın eski müreffeh günlerine ulaşması için çalışmaya devam ediyoruz. Bu anlamda yapmış olduğumuz ziyaretinde temel amacı budur.” ifadelerinde bulundu.

 

Öncelik projelerine ve TİKA’nın amacına değinen Bülent Korkmaz, “TİKA kendi ismin açılımından da anlaşılacağı üzere işbirliği ve kalkınma öncelikli bir kurumdur. Bu anlamda üretim odaklı, etnik eğitimi içeren ve buna benzer bulunduğumuzu ülkelerin altyapılarını güçlendiren, kapasitelerini geliştirmeyi sağlayan projeleri önceliyoruz. Bunun yanı sıra da bulunduğumuz ülkelerdeki tarihi kültürel mirasımızın da ihyasını ve onların geleceğe taşınmasını bir görev bilen bir kurumuz.” Diyerek konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Bu anlamda başta dezavantajlı topluluklar kadınlar engelliler olmak üzere toplumun bütün kesimlerine, bütün inanç gruplarına, bütün etnik gruplara eşit bir şekilde yaklaşmaktayız. Onların hayatlarına katkılar sağlayan projeler yapmaktayız. Bu eğitim, sağlık veya tarım sektöründe de olabiliyor ama önemli olan orada bu projenin akabinde oraya bir katma değer üretmek ve orada bir fark yaratabilmek. Bu anlamda bütün bu sektörlerde üretim ve kalkınma odaklı projeleri önceliyoruz.”

 

TEBA-Telafer