TİKA Tarihi Kayseri Kapalı Çarşısında temizleme çalışması başlattı

TİKA, Tarihi Kerkük Kayseri Kapalı çarşısında enkaz temizleme çalışması başlattı.

 

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Tarihi Kayseri Kapalı Çarşısında meydana gelen yangında zarar gören Kerkük Kayseri Çarşısı’nda enkaz temizleme çalışmalarına başladı.

 

Kısa süre önce Kayseri çarşısını ziyaret eden Türkiye Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız bu konuda Türkiye Cumhuriyeti elinden geleni yapacağını bildirerek şöyle konuştu:

 

“Kayseri Çarşısı Kerkük için Irak için önemlidir. Burada Türkmen, Arap, Kürt ve Hristiyanlar herkes birlikte çalışıyor. Ayrıca Kayseri Çarşısı’nın bizim için başka bir önemide vardır ki Osmanlı simgelerini barındırıyor. Merak etmeyin müsterih olun, yanınızdayız. Sadece bu konuda değil, barış için istikrar için Kerkük’ün ve tüm Irak’ın yanındayız.”

 

 

Çarşıda çıkan yangında 67 kuyumcu dükkanında bulunan 1 milyar dolarlık altın eridi.

 

Çarşıda bulunan 400’ün üzerinde iş yeri kullanılamaz hale geldi. Aynı zaman çarşıda bulunan 67 kuyumcu dükkanında bulunan 1 milyar dolarlık altın eridi.

 

Kerkük kent merkezinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen Tarihi Kayseri Kapalı Çarşısı’nda  bulunan 400’ün üzerinde iş yeri kullanılamaz hale geldi.

 

Bir cevap yazın