TİKA Irak Koordinatörü: Raporlarımız Ankara’da

TİKA Irak Koordinatörü Cüneyt Esmer, Kerkük’teki Kayseri Çarşısı’nda çıkan yanının ardından gerekli incelemeleri yaptıklarını ve Ankara’ya raporu gönderdikleri söyledi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ın Kerkük’e yaptığı ziyaret ve inceleme sırasında, Yıldız’a eşlik eden TİKA Irak Koordinatörü Cüneyt Esmer, basın mensuplarına konuştu.

 

Cüneyt Esmer,  “Biz Kerkük’teki bu yangını duyunca hem binanın önemi hem Kerkük’ün önemi açısında çok üzüldük. Öncelikle Kerkük Osmanlı Kayseri Çarşısı’ndaki esnafa ve bu çarşıda faaliyet gösteren 260 esnafa ve ailelerine geçmiş olsun diyoruz. Tek tesellimiz can kaybının olmaması ve sadece mala geldi fakat mal da canın yongası. Bu insanlar şu anda bir ekmek teknesine muhtaç.” diye konuştu.

 

“Ankara’dan talimat bekliyoruz”

 

TİKA Irak Koordinatörü Esmer kendisinin bir gün önce çarşıyı gezdiğini ve  esnaflarla görüştüğünü belirterek, “Kültür Müdürlüğü ile neler yapabileceğimizi görüştük. Buradaki tahribatın boyutunu bir rapor haline getirdik. İşin önemi sebebiyle dün acilen raporu Ankara’ya gönderdim. Ankara’ya gitti ve oradan talimat bekliyoruz. Bu işin başlaması yönünde olumlu veya olumsuz olarak talimat gelmesini bekliyoruz. Başlarsa ve bize talimat gelirse en kısa zamanda Kerkükteki ilgili makamlarla Valilik ve Kültür Müdürlüğü ile ve Bağdat’taki Kültür Bakanlığı yetkilileriyle temasa geçeceğiz. ” dedi.

 

Restorasyonun hassas bir konu olduğunu belirten Cüneyt Esmer, “Burada hassas bir konu var. Burası normal bir pazar değil veya yanan bir alışveriş merkezi değil. Burası tarihi bir eser 1855  yılında Osmanlı’nın yaptığı bir eser. O dengeyi de sağlamamız lazım. Tamam burada 300 aile esnaf var ama bunun yanı sıra burası tarihi bir yer. İşte bunun için bugün buraya geldik ve valilikle bir kez daha bu tarihi eseri nasıl onarırız diye görüşeceğiz.  En kısa zamanda işimize başlamak istiyoruz. ” şeklinde açıklamada bulundu.

Haber: Ziya Uzeriy

Foto: Muhammed Emin

Bir cevap yazın