Telafer’in Simgelerinden Biri: Subaşı

Türlü türlü badirelerden geçen Musul’un Telafer ilçesi, terör örgütü DEAŞ’dan kurtulduktan sonra tekrardan hayata tutunmaya çalışıyor.

 

2014 yılında Musul’u işgalinden sonra terör örgütü DEAŞ, Türkmen kenti Telafer’i de işgal etmişti. Bölgede yaşayan halk, 3 sene boyunca türlü katliamlara maruz kalmıştır.

 

Her ne kadar Telafer denince akla “Telafer Bostanları” ve “Telafer Bulguru” gelse de, aslında ilçe bunlardan çok daha eski ve önemli bir sembole sahip, o da meşhur Subaşı deresi.

 

Telafer Kalesi’nin tam altından bitiveren Subaşı deresi balıklarıyla da tanınan bir ücra olup, hemen hemen her Telaferli çocuğun yüzmüş olduğu bir dere.

 

Telafer İlçe Ziraat ve Tarım Müdürlüğünde çalışan Ali Kazım, TEBA mikrofonuna Subaşı deresi hakkında bilgi vererek şu şekilde konuştu:

 

“Subaşı deresi Telafer Kalesi’ne bağlı bir geçmişe sahip. Kale’nin inşasından bu yana duruyor. Eski dönemlerde savaşlardan dolayı insanlar kalelerde susuz ve aç kalıyorlardı. Fakat Telafer Kalesi’nin altında gizli bir dehliz bulunuyor. Savaş dönemlerinde kale halkı su kaynağından dehliz yolu ile suyu yukarıya taşımış.”

 

Telafer’in gündelik su sıkıntısına değinen Ali Kazım, “Şu anda Telafer’de su sıkıntısı bulunuyor. Suya ihtiyacımız var, bundan dolayı bu derenin temizlenmesi gerekiyor. Elimizde mevcut bir proje bulunuyor, o hayata geçerse Subaşı deresini güzel bir şekilde değerlendireceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Musul’a bağlı Telafer, Irak’ın en büyük ilçesi olma özelliğini taşıyor. Tamamen Türkmen bir nüfusa sahip olan Telafer, yıllardır hükümetin kararı ile il olmayı bekliyor.