Telafer Milletvekili Ali’den Türkiye’ye teşekkür

Telafer Milletvekili Lilyal Muhammed Ali, “Türkiye sadece Türkmen bölgelerine değil bütün Irak’a yardımlarını iletmiştir.” dedi.

 

TEBA mikrofonuna konuşan Ali, “TİKA ve Türkiye’nin Musul Başkonsolosunun bölgeye gerçekleştirdiği ziyaretten şeref duyduk. Her zaman bizleri desteklediler, yardımlarını ilettiler. Türkiye Cumhuriyetine ne kadar teşekkür etsek az.” ifadelerinde bulundu.

 

DEAŞ’ın bölgeyi işgali sırasında 650 evin zarar görüdüğünü belirten Milletvekili Ali, “TİKA’dan burada zarar gören evlere de yardımlarını iletmesini talep ediyoruz. Kış mevsimindeyiz ve halk evlerinin yıkılmasından dolayı zorlu hayat sürdürüyor.” şeklinde konuştu.

 

Ali, “Türkiye sadece Türkmen bölgelerine değil bütün Irak’a yardımlarını iletmiştir. Necef’te, Kerbele’da, Nasıriye’de ve bütün bölgelerde Türkmenlere desteğini belirtmiştir.” diye konuştu.

 

Irak hükümetine sitem eden Milletvekili Ali, “Irak hükümeti halka gereken hizmeti sağlamıyor.” dedi.

 

Göçmenlerin bir kısmının bölgelerine döndüğünü belirten Ali, bazı göçmenlerin Türkiye’de yaşam sürdüğünü kaydetti.

 

Türkmenlere bakanlık görevinin verilmesine ilişkin gelişmelere değinen Ali, “ Türkmen millletvekilleri konuya ilişkin bir toplantı düzenledi. Görüşlerimizi sunduk. Ancak görülen o ki Başbakan Kazımi, Türkmenlerden bir bakan belirlemeye niyetli değil.” ifadelerini kullandı.

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Bülent Korkmaz ve Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı bugün Telafer’e çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

 

Türk Kızılay, Türk Kızılay, Telafer ilçesine bağlı İyaziye nahiyesinde 500 adet ihtiyaç kolisi ve battaniye yardımında bulundu.