‘Tehlike için emareler olursa koruma artırılır’

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “(Almanya’da) Dini kurumlar da teröristlerin hedefi olabilir. Tehlike için emareler olursa koruma artırılır.” ifadelerinde bulundu.

 

Seehofer, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Almanya’da İslam düşmanlığına ilişkin bir havanın bulunmadığını, ülkedeki insanların büyük çoğunluğunun barışçıl şekilde bir arada yaşadığını kaydetti.

 

İbadetlerin özgürce yapılmasının Alman hükümetinin temel bir arzusu olduğunu belirten Seehofer, “İslam düşmanı suçlara ve camilere yönelik saldırılara kararlılıkla ve hukuk devletinin tüm sertliğiyle karşı çıkmak gerekir.” şeklinde  konuştu.

 

Seehofer, “Almanya’daki camilerin de sinagoglar gibi iyi bir şekilde korunması gerekiyor mu?” şeklinde bir soruya, “Dini kurumlar da teröristlerin hedefi olabilir. Tehlike için emareler olursa koruma artırılır.” yanıtını verdi.

 

Eyaletlerdeki polis teşkilatlarının gerektiğinde veya talep edildiğinde tehlike altında olan kurumlarla temasa geçtiğini ifade eden Seehofer, gerektiğinde kurum binalarının ve kişilerin korunduğunu kaydetti.

 

Seehofer, Yeni Zelanda’da Müslümanlara yönelik vahşice saldırıdan dolayı şaşkınlık içinde olduğunu kaydederek, “Alman güvenlik birimleri Almanya’da terör saldırılarını önlemek için her şeyi yapıyor.” ifadesinde bulundu.

 

AA

Bir cevap yazın