Tandırcılık ve Çamurdan Tandırlar

Tandırcılık, Irak’ta en yaygın meslekler arasında yer alır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanayi tipi fırınların sayısı çoğalsa da tandıra olan rağbet devam etti.

 

10 yıldır tandırcılık yapan Ömer Hamit, mesleği hakkındaki detayları tek tek Tba’yla paylaştı.

 

Bu işi arkadaşlarıyla birlikte öğrendiğini belirten Hamit, “10-12 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Her gün 6-7 adet tandır yapıyoruz. Hazırlanan tandırları 8 gün kurumaya bırakıyoruz. Yani 6-7 tandır yaklaşık 8 günde hazır hale geliyor.” dedi.

Tandır yapımının detayları hakkında Ömer Hamit, “Her toprak tandır yapımı için elverişli değil, bu nedenle kullandığımız toprakları özel olarak Dibis kentinden getiriyoruz, toprağın kırmızı olması gerekiyor. İlk olarak toprağı çamura dönüştürüyor, ardından samanla yoğurup 2 gün dinlendiriyoruz. Daha sonra elde edilen çamurla tandır yapımına başlıyoruz.” diye konuştu.

 

Kerkük’te yapılan tandırları Erbil, Süleymaniye ve İran sınırına yakın bölgelere gönderdiklerini söyleyen Hamit, “Ayrıca Bağdat’tan da ürünlerimize talep var. Güney bölgelerine de Küfe üzerinden dağıtım yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Tandırların kullanımına değinen Hamit, “Çeşitli kullanım alanları var. Müşterilerin çoğu restoran ve ekmek fırınları gibi yerler için alıyor. Küçük tandırlar ise evler ve çiftlik evleri için tercih ediliyor. Tandırlarda balık, ekmek ve et gibi yiyecekler pişirmeyi tercih ediyorlar.” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Ülkede var olan ekonomik krizin işlerini olumsuz etkilediğini aktaran Hamit, “Eskiden bir haftada ürettip sattığımız ve parasını da peşin aldığımız bir set tandırı, şimdi bir ayda satamıyoruz.” dedi.

 

Hamit son olarak tandırların ölçüsü ve fiyatına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

 

“Hacimlerini göz ayarı olarak ezberlediğimiz için kendimize göre yapıyoruz. Kısa veya uzun çıkabiliyor ancak bu fazla değilse hiçbir sıkıntı yaratmıyor. Ayrıca karışla da ölçüyoruz. 7 karıştan yüksek tandır yapmıyoruz. Talep edilirse değişik hacimler de yapıyoruz. Tandırların fiyatları ise hacimlerine göre, 75 bin dinardan başlayıp, 220 bin dinara kadar çıkabiliyor.”

 

Haber: Abdullah Ahmet

Foto&video: Çoban Timur

 

Bir cevap yazın