Tahrir Meydanı’nda yeni başbakan adayının özelliğine dair bildiri yayınlandı

Iraklı göstericilerde yeni başbakanın özelliğine dair ortak bir bildiri paylaşıldı. Bildiride, yeni seçilen başbakanın tamamen partilerden bağımsız olmasıyla birlikte başka ülkenin vatandaşlığı olmaması istendi.

 

 

Irak’ın başkenti Bağdat olmakla birlikte, ülkenin güney kesiminde 1 Ekim’den itibaren hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor.

 

Başkent Bağdat’ın şehir merkezinde yer alan Tahrir Meydanı’nda gösterilerin yoğun olduğu bölgede, gösteriler eski başbakan Adil Abdulmehdi’nin yerine yeni başbakan adayıyla ilgili bildiri paylaştı.

 

 

Tahrir Meydanı’nda toplanan ve yeni başbakanın özelliğiyle ilgili bildiri yayınlayan göstericilerin talebinde bunlar dile getirildi:

 

Vatanımızın gap edildiğini biliyoruz ve biz bu vatanı geri almak için burada toplandık. Biz zulme ve zalimlere karşı devrim başlattık ve her gün çok fazla arkadaşımızı kayıp veriyoruz. Birçok arkaşımızın şehit düşmesine rağmen zalimlere karşı barışçıl gösterilerimiz devam ediyor.

 

 

Ayrıca bildiride, ”bunca sabır ve kararlılıktan sonra vatandaşları keskin nişancıyla öldüren Başbakan Adil Abdulmehdi’yi istifaya zorladık ve şimdi yeni bir önemli dönemdeyiz. Yeni başbakanın görevini almak üzere ve erken seçimlerin kapıda olmasına yakın dönemde toplanarak yeni başbakan adayını ele aldık.” şeklinde konuşuldu.

 

Göstericilerin yeni başbakanın özelliğine yönelik yayınlanan bildiride, aday gösterilen başbakanın tamamen siyasi partilerden bağımsız olması istenirken, başka ülkenin vatandaşlığına sahip olmaması istendi. Aynı zaman daha önce herhangi bir bakanlık veya milletvekili görevini yapmamak üzere, güçlü, temiz ve yolsuzluğa karşı tutumunun sert olması istendi.

 

Bildiride, yeni başbakanın genç olması ve 55 yaşından büyük olmaması gerektiği noktası vurgulandı.