Suriye’de en az 29 bebek donarak öldü

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamaya göre, Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan mülteci kampında son 2 ay içerisinde en az 29 bebek donarak öldü.

 

-“Lübnan’daki mülteciler de zor durumda”

Lübnan’da çoğunun çadırlarda yaşadığı Suriyeli mülteciler, kış mevsiminin gelmesiyle başlayan ve son günlerde kampların olduğu bölgelerde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ölüm vakalarının yaşanabileceğinden endişe duyuyor.

 

Lübnan genelinde bir haftayı aşkın süredir devam eden yağışların ardından son günlerde ve özellikle de Suriyeli mültecilerin çadırlarında hayat mücadelesi verdiği dağlık bölgelerde yoğun kar yağışı etkisini gösteriyor.

 

Ülkenin doğusunda yer alan Arsal beldesindeki mülteci kamplarında yaşayanlardan Hasan Hadidi, bölgede kar yağışının 3 günden beri çok etkili olduğu ve an itibariyle mültecilerin kamplarının olduğu bölgede kar kalınlığının 10-40 santimetre arasında değiştiğini kaydetti.

 

Gıda ile birlikte ısınmada kullanılan mazot ve battaniyeye ihtiyaç duyduklarını belirten Hadidi, bölgeye henüz yardım kuruluşlarının gelmediği ve dondurucu soğuklara karşı çocuklarda ölüm vakalarının yaşanabileceğini kaydetti.

 

Lübnan’da Suriyeli mültecilerin yaşadığı kamplarda soğuktan donarak ölüm vakalarının olduğu yönünde sosyal medyada yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadığını belirten Hadidi, ancak acil yardıma ihtiyaç duyduklarını aktardı.

 

Yeni Şafak

Bir cevap yazın