ITC Başkanı Salihi’den erken seçim açıklaması

Irak Türkmen Cephesi (ITC) ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi ve Kerkük Arap Milletvekilleri ile ortak bir açıklamasında, Mustafa el-Kazimi’nin kurduğu yeni hükümet kabinesinden sonraki erken seçim girişimine değindi.

 

 

ITC Başkanı Erşet Salihi yaptığı açıklamasında, yeni hükümet çalışmasının ülkede nezih erken seçim süreci başlamasına değinerek, seçim komiserliğinin Kerkük’te 2018 seçimlerinde bazı siyasi taraflar lehine çalışan şahıslara görev verilmesi konusundan şaşkınlığını dile getirdi.

 

Salihi açıklamasında, ”Halkın isteğini yerine getirme ve ülkede nezih erken seçim yapılması yönünde söz veren hükümetin attığı bu adımın Kerkük’teki seçmenlerin iradesini ve oyunu çalmak için yapılan bir hazırlık bir göstergesidir. Kerkük halkı atılan bu adıma karşı anayasal ve hukuki yollarla direnecektir.” ifadesini kullandı.

 

Salihi açıklamasının devamında Başbakana seslenerek şu ifadelerde bulundu

 

“Ülkede adil bir seçim yapılması için ve tüm siyasi tarafların buna uyması gerektiğini talep ediyoruz. Ekim protesto gösterilerinin temel nedeni seçim komiserliğindeki şahıslar olmadığı ancak komiserliğin yanlış seçim politikasının yanı sıra yolsuzluk ve seçimlerde şahibeye başvuran kişilerin atanması olduğu için halk meydanlara döküldü. Ayrıca seçim komiserliğinin üzerindeki denetimin bizzat Başbakan tarafından yapılmasını istiyoruz.”

 

Ayrıca ITC Başkanı Salihi, ülkede seçimlere şahibe karışmaması için Birleşmiş Milletler’in (BM) müdahale etmesini istedi.

 

Bir cevap yazın