Sirva Abdulvahit: Berhem Salih’e fırsat verilmeli

Irak Meclisi eski parlamenteri ve aynı zamanda Irak Cumhurbaşkanlığı adayı Sirva Abdulvahit muhabirimizin sorularını içtenlikle cevaplayarak Tba gazetesine açıklamalarda bulundu.

 

Yakın bir gelecekte kendime ait bir projem olacak

 

Irak Cumhurbaşkanlığı adaylığından sonra, Sirva Abdlulvahit şimdilerde ne yapıyor?

 

Şu an hiçbir parti, hareket ve gruba bağlı olmaksızın bağımsız bir şekilde siyasi sahada çalışmalarımı sürdürüyorum. Ancak kuşkusuz yakın bir gelecekte kendime ait bir projem olacak. Siyasette amaç sadece siyasi bir partide çalışmak değil, amaç toplum üzerinde ne kadar etkili olduğumuz ve ne kadar değişiklik yapabildiğimiz. Yani vatandaşların isteklerini ve sizin bu doğrultuda ülkenin siyasi kararlarında ne kadar etki olabildiğiniz. Ben Irak’taki siyasi sistemde ve yolsuzluğu gidermekte ne kadar etki oluşturabileceğimi düşünüyorum.

 

Kendisinizi aday gösterme nedeniniz neydi ve sizi destekleyen taraflar kimdi? Örneğin herhangi bir siyasi taraftan bir söz almış mıydınız?

 

Öncelikle ben cumhurbaşkanlığı sürecinin nasıl işlediğini biliyorum. Aynı zamanda 2014 yılında parlamentoda olduğum için siyasi ittifakların nasıl oluştuğunu da bilirim. Açıkçası herhangi bir taraftan ve ya gruptan herhangi bir söz almadım. Ayrıca hiçbir tarafla görüşmedim sadece karşılaştığım bazı parlamento üyeleriyle konuşuyor ve amacımı aktarmaya çalışıyordum. Ama siyasi grupları ziyaret etmedim. Ben adaylığımla 2 mesaj taşıyordum. İlki artık KDP ve KYB’nin Irak’taki bütün görevlere el koyup, Kürt ve Kürtçülük adına elde edip, bunu siyasi ve parti amaçları doğrultusunda kullanmalarına yeter demek istedim. Üstelik  Kürdistan Bölgesi için hiçbir yararları da olmadı.

 

İkincisi ise bir kadın olarak adaylığımı koyduğumda Zaho’dan Basra’ya kadar tüm Iraklı siyasetçilere, bir kadın da aday olabilir ve sizinle yarışabilir, sizinle göğüs göğüse mücadele edebilir demek istedim.  Sanırım her iki mesajımı da ulaştırabildim. Adaylığım sürecinde KYB ve KDP tarafından da bana yapılan baskının daha önce başka birine yapıldığına inanmıyorum. Adaylıktan çekilmem için çok çaba gösterdiler. Ama devam ettim ve adaylığımı geri çekmedim. Tek bir oy çıksa bile benim için önemli değildi, zaten herhangi bir grup veya taraftan bu yönde bir söz ve destek almadım ve hiç kimse açık bir şekilde beni destekleyeceğini söylemedi. Çünkü ben artık ne milletvekiliydim ne de siyasi bir tarafça destekleniyordum. Elimde olan sadece birkaç bayan milletvekiliyle arkadaşlığım vardı. Açıkçası kadın vekillerin çoğunun oyunu almayı bekliyordum. Ancak ne yazık ki Irak’ta bir de böyle bir sorunumuz var, kadın kadını desteklemez. Televizyon kanallarına çıktıklarında kadın haklarını vs.. savuduklarını dile getirirler ancak böyle bir görev için bir kadın kendini aday gösterdiğinde hiç biri arkasında durup destek vermez.

 

Irak Cumhurbaşkanı seçimi içerisinde siz birebir yer aldınız. Süreç hakkında çok şey söylendi. Sirva Abdulvahit o gün hakkında ne söylemek ister? Süreç hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 

KYB ve KDP Irak’ta bu koltuğu elde etmek için bütün güçlerini ortaya koydu. Sert bir mücadele verdiler. Örneğin, bir tarafta KDP heyetinin başında Gelen Neçirvan Barzani ve diğer tarafta KYB heyeti içerisinde yer alan Pavıl Talabani veya Lahor Şeyhcengi, Bağdat’a gelmiş ve her iki aile bu koltuğu kendisi için almak istiyordu. Ancak KDP’nin adayı Fuad Hüseyin Irak tarafından o denli rağbet görmedi ve bu nedenle cumhurbaşkanı koltuğunu elde edemedi. Diğer yandan sanırım KDP Irak’ta ağırlığını ve gücünü kaybetmiş durumda. Bu nedenle Iraklı siyasi merciler üzerinde etki oluşturamıyor. Eğer Irak’ta bir kez daha söz sahibi olmak istiyorsa siyasetini gözden geçirmesi gerekiyor. Şayet anlamış ise, bu seçim KDP için bir mesaj taşıyordu. Diğer taraftan ise KYB’nin Bağdat’ta bir operasyon odası kurduğu ve Iraklı milletvekillerine para ve daire dağıttığı söyleniyordu fakat şahsen bu söylenenler hakkında herhangi bir belgem yok ve herhangi bir şey de görmedim. Ancak bu orda burda konuşulanlardı.

 

KDP devamlı Kürdistanlı tarafların tek bir aday üzerine anlaşma sağlanmasını vurguluyordu. Sizin açısızdan böyle bir ittifakın sağlanma imkanı var mıydı?

 

Böyle bir şey olması için çaba gösterdiler. Ancak bu gerçekleşseydi en az oyu KYB’nin adayı alırdı. Çünkü 25 koltuğun sahibi KDP’dir. KDP grubunun özelliği ne zamanki bir karar alındı hepsi aynı doğrultuda adım atar ve o kararı gerçekleştirirler. Buna karşılık KYB’nin 18 koltuğu muhtemelen oy kullanmazdı bile. Diğerlerinin Berhem Salih’e oy vereceği kesin değildi. Bu kez sadece KYB aldı bu koltuğu. Herhangi bir Kürt vekilden Berhem Salih’e oy verdiğini duydunuz mu veya açıklandı mı? Bana kalırsa bu koltuk veya konum, Kürt veya Kürdistan Bölgesi’nin değildir sadece KYB’nindir. Eğer bir Kürt koltuğu olsaydı o vakit Kürtlerin üzerinde anlaşacağı bir seçim olurdu.

 

Sanırım bu Kürt,Şii, Sünni bölüşmelerinden kurtulmamız için bu yol en iyi yoldu.Sünni, Şii, Türkmen vs… değil vatandaşlığı baz alma zamanı gelmiştir. Iraklı bütün vatandaşların eşit olması gerekiyor. Şayet daha önceki dönemler gibi KDP ve KYB bir aday üzerinde anlaşma sağlarsa ve Sirva Abdulvahit kendini aday gösterseydi, arkasından bin bir söylenti çıkarırlardı ve derlerdi ki, bir Taha Muheddin Maruf daha ortaya çıktı. Bunlar Kürt’e sormadan Bağdat’a gidenlerdir. Ancak bu kez kendileri meseleyi bu duruma getirdikleri için, böyle şeyleri onların yapması helaldir. Kürdistan Bölgesi’nde KDP’nin bir, KYB’nin iki numaralı güç olduğu algısı yaratılmış ve diğerleri de onların dediklerine uyuyor. Nitekim  diğer tarafların bu meseleyi kurcalamaları lazımdı çünkü milli bir söylem içeriyordu.

 

Seçim yapıldı ve Dr. Berhem Salih Irak’ın yeni Cumhrubaşkanı konumunu elde etti. Sirva Abdulvahit olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Henüz Dr. Berhem Salih hakkında hüküm veremem. Eğer daha önce yaptıkları üzerinden değerlendirmeye kalkarsam, bence bu konuma göre biri değil. Davranışlarında değişiklik meydana gelmiş ve çok sayıda insanı topluyor sonra da ortada bırakıp gidiyor. Bizzat kendim olarak ben ona güven duymuyorum. Ancak kendisine fırsat verilmeli ve ne yapacağını görmemiz gerekiyor. Bana kalırsa Dr. Berhem Salih hiç olmazsa bazı alanlarda başarılı olabilir. Birincisi medyatik ve kendini sergilemekten hoşlanır. Bu nedenle bazı illeri ziyaret edebilir ve önceki cumhurbaşkanlarından daha farklı bir iş yapmış olur. Ayrıca diplomasi ilişkileri iyidir ve bu yönden Kürdistan Bölgesi ve Irak arasındaki sıkıntıları genel olarak giderebilir. Bunları yaptığı takdirde, işte o zaman kendisini değerlendirebiliriz.

 

Şayet kendiniz aday olmasaydınız Dr. Fuad Hüseyin ve Dr. Berhem Salih ikilisinden hangisine oy verirdiniz?

 

Oyumu hiçbirine vermez, kağıdı boş bırakırdım.

Haber: Ziya Uzeiry

Foto: Çoban Timur

Bir cevap yazın