Sıra Türkmen milletvekillerinde…

Ali Antar

 

Bildiğimiz gibi dünya, koronavirüs (Kovid-19) hastalığıyla mücadele içinde. Günden güne korkunç bir şekilde artan vaka sayıları, bütün dünyada acil durum ilan edilmesine sebep oldu. Tabi ki tıbbi bakımdan daha düşük bir seviyede olan Irak devleti ve IKBY de aynı şekilde sıkışmış durumda.

 

Son günlerde vaka sayısı hızla yükselirken, yönetim salgının yayılamsını engellemek için çabalarını sürdürüyor. Ama ne yazık ki maddi sıkıntılar devleti, millettin zor durumu karşısında çaresizliğe sürüklemekte.

 

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ve hükümet bakanları yapılan son bakanlar kurulu toplantısında 2 aylık maaşlarını millete yardım etmek için bağışladıklarını açıkladılar.

 

Aynı zamanda bugün, 45 KDP fraksiyonu milletvekili yarın IKBY Parlamentosundan alacakları maaşlarının tamamını Barzani Hayır Vakfı’na bağışlayacaklarını bildirdiler. Bu da yaklaşık olarak 360 milyon Irak dinarı yani tam olarak 300 bin dolar yapıyor. Diğer taraftan KYB fraksiyonu da buna benzer bir açıklama yaptı.

 

Benim de hem bir Türkmen vatandaşı, hem de bir gazeteci olarak, “Türkmenler bu zor süreçte millete yardım eli uzatacaklar mı?” sorusu aklıma takıldı ve sorunun cevabını almak için IKBY Oluşumlardan Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf ile görüştüm.

 

Aydın Bey diğer bakanlar gibi 2 maaşını bağışladığını açıklayarak şahsi aracıyla yüzlerce koli gıda malzemesi dağıttığını açıkladı. Ayrıca bütün bunları medyada dile getirmeden yapıldığını söyledi. Belki bu bilgileri paylaşmam kendileri tarafından istenmeyen bir şey olabilir ama bu süreçte Türkmenlerin de sessiz olmadığını ve çok sayıda yardım yaptığını belirtmek isterim.

 

Yukarıda bahsettiğim yardımlardan da birkaç örnek verebilirim; Aydın Maruf 110 koli, Sedef mobilya 300 koli, Irak Türkmen Cephesi 50 koli, Vana Grup 25  koli, ITC Güvenlik Şirketi Sorumlusu Mazın Kasap 25 koli, ayrıca TİKA 500 koli gıda malzemesi yardımı yapmış. Yani toplamda bu süreçte 1010 koli gıda, Türkmen, Kürt ve Hristiyan ayrımı yapılmadan Bakan Aydın Maruf’un aracılığıyla dağıtılmış. Tabi ki bu da çok iyi bir sayı.

 

Şimdi doğrusunu açıklamak gerekirse, bölgede bir tek Türkmen bakan bulunmuyor. Parlamentoda başkanlık sekreteri dahil 5 Türkmen milletvekili var. Onların da böyle bir duruşu olmalı. Her beş Türkmen milletvekili maaşlarını bağışlayıp zor durumda olan millete yardım edebilirler. Hepimizin etrafında zor durumda olan aileler var. Çocuğunun sütünü, hastasının ilacını ve ailesinin yemeğini temin edemeyen Türkmen aileler tanıyorum. Türkmen milletvekilleri yardımlarını veya bir aylık maaşını bağışlayabilir.

 

Elimizde çok güzel çalışmalar yapmak için bir kurum var zaten. Hepsi Barış İnsani Yardım Vakfı yoluyla bu işi yapabilir. Madem elimizde böyle bir vakıf var neden kullanmıyoruz? Toplanıp maaşlarını vakıf yoluyla ihtiyaç sahibi Türkmenlere ulaştırabilirler.

 

Türkmen milletvekillerinden böyle bir duruş sergilemelerini umut ediyorum.

Bir cevap yazın