Şerkavi: BM ve Afrika Birliği ortak “Libya Konferansı” düzenleme kararı aldı

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri İsmail eş-Şerkavi, Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletlerin (BM), Libya için ülkedeki tüm tarafların katılacağı bir uzlaşı konferansının düzenlenmesi kararı aldığını bildirdi.

Şerkavi, Afrika Birliği Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, kıtada güvenlik alanında yaşanan son gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

 

“Afrika Birliği ve BM, Libya konusunda birlikte çalışmak, el ele vermek konusunda anlaşmaya vardı.“ ifadelerinde bulunan Şerkavi, Libya’da yaşananların komşu ülkelere maliyeti olduğunu söyledi.

 

Şerkavi, “Afrika Birliği ve BM, tüm Libyalılar arasında bir uzlaşı konferansı düzenleyecek.” ifadesini kullanarak kararın yeni alındığını, tarihin kesinleşmediğini belirtti.

 

Libya konusunda tüm uluslararası kuruluşların aynı dili konuşması gerektiğine işaret eden Şerkavi, konferansın ardından seçimlerin yapılmasını istediklerini dile getirdi.

 

– “Güney Sudan’da şiddet durdu”

 

Güney Sudan’daki durumun iyiye gittiğini ve şiddetin durduğunu kaydeden Şerkavi, “Güney Sudan’da tüm gruplar askeri hareketliliği ve şiddeti durdurdu. Güney Sudan’daki barış anlaşmasının yeniden canlandırılabildiği için gerçekten çok mutluyuz.“ ifadelerini kullandı.

 

Şerkavi, Güney Sudan’ın tüm dostlarına seferber olmaları için çağrıda bulunarak ülkedeki kurumların yeniden inşa edilmesi gerektiğini kaydetti.

 

– “AMISOM sonsuza kadar kalmayacak”

 

Somali’de de bazı sorunlar olmasına rağmen geçiş planının ilerlemeye devam ettiğini belirten Şerkavi, merkezi hükümet ve eyaletler arasındaki diyalogdan memnun olduklarını belirtti.

 

Afrika Birliği Somali Misyonunun (AMISOM) ülkeden ayrılma planlarına ilişkin Şerkavi, “Somali ordusunun ülkedeki askeri sorumluluğu alması için hazırlanmak istiyoruz. AMISOM sonsuza kadar burada kalmayacak. Ancak bu, ülkedeki pozitif gelişmelere bağlı.” dedi.

 

AA

Bir cevap yazın