Selam Usta ile Maziye Bir Bakış

Erbil’in meşhur terzilerinde Selam Fazıl Terzi ile kısa bir söyleşi yapma fırsatı bulduk.

 

Kendisi Erbil’in en iyi terzilerinden biri olmasıyla kalmayıp ayrıca hoyrat yazanlar arasında da hatırı sayılır kalemlerden birisi.

 

Kendisini Hançılardan sayan Selam Terzi, “Ben Selam Fazıl Muhammed Terzi, asıl olarak biz hancıyız, rahmetli dedem hancılık yapmıştır. 1958 yılında Erbil Kalesi’nde dünyaya geldim. Daha sonra 1962’de Erbil’in Tayrawa Mahallesi’ne taşındık ve Kale’den indik. Teyrawa’da evimiz Adnan Usta’nın (Adnan Hacı Salih Terzi) yanındaydı. 1978 yılına kadar orada yaşadık. Daha sonra işler bozuldu ve Erbil halkı dağıldı. Şoriş, Teyrawa ve Erbil’in diğer mahallelerinde de bulundum. Daha sonra evlendim.” diyerek kendisini tanıttı.

 

1964 senesinden itibaren terzilik mesleğine başladığını belirten Selam Terzi, sözlerine şu şekilde devam etti:

 

”İlk terzi ustam Adnan Hacı Salih’ti. 1970 yılına kadar Adnan Usta’nın yanında çalıştım. Daha sonra mesleği öğrendim. Tabii ki o dönem çalışmak apayrıydı. O dönemin terziliği şimdikiyle farklı. 1982 yılından itibaren kadın terziliği yapmaya başladım ve Erbil’de kadın terzileri arasında bir numaraydım. 2006 yılına kadar kadın terziliği yaptım. 2012 yılından itibaren de terziliği, piyasanın kötü gidişatından sonra bıraktım”.

 

Erbil’in eski terzilerinden bahsederken duygulanan Selam Terzi, “Erbil’in eski terzilerine örnek olarak; Bekir Terzi, Zeki Terzi, daha sonra Celil Terzi, Nurettin Terzi, Yunus Terzi, Selah Hasan Terzi, Cevat Terzi, Selam Hacı Abdullah Terzi, Fettah Nadir, Burhan Şakir Terzi olarak sıralayabiliriz. Tabii ki bunların hepsi hayatlarını kaybetti.” şeklinde konuştu.

 

Eski terzilik ile şimdi yapılan terziliğin farklı olduğunu tekrar savunan Selam Terzi, ”O dönemde basma işlemi yoktu. Örneğin size pantolon veya ceket geldiğinde müşterinin üzerine tam oturtman gerekirdi. Önceden kanoça, oya ve el işleri vardı. El işi her zaman güzel bir görüntü sergiler. Günümüze geldiğimizde hepsinin basma işlemleri ile yapıldığını görüyoruz. Sadece bir ütü yardımı ile işleri bitiriyorlar.” bilgisini paylaştı.

 

İlka başta söylediğimiz gibi Selam Terzi’nin hoyrat hobisi var ve bunun hakkında mikrofonumuza konuşan Terzi, sözlerini iki hoyrat ile bitirdi:

 

“Hoyrat meselesi aslında hobim. Zamanında Adnan Hacı Salih ustam da hoyrat yazardı. Daha fazla o, Hüsam Hasret, Burhan Yaralı ve Kemal Latif hepsi bir arada otururduk. Her birimiz bir cinas okurduk, daha sonra onun üzerine hoyratlar söylerdik. Bu durum yavaş yavaş ilerledi, size o hoyratlardan birini okumak istiyorum:

 

Al Tutum

Ağaçta var Al tutum

Zeynim böyle kör olup

Yürüyendem El Tutum

 

Kör yaradı

Sinem kör yaradı

Zaman tersine döndü

Sağ göze kör yaradı

 

Haber: Ziya Uzeiry / Foto: Ali Salim

Bir cevap yazın