Savaş Bölgelerindeki Acıları Dindirmeye Çalışan Dernek: ANDA

TEBA Ajansı’nın Facebook sayfası ve Youtube kanalında yayınlanan Mesafesiz’in son bölümünde bir insani yardım kuruluşu olan ANDA Kardeşe Vefa Derneği’nin çalışmaları ele alındı. 

 

Barzan Lokman’ın yayın konuğu olan ANDA Kardeşe Vefa Derneği Genel Başkanı Okan Tosun, dernek hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

 

ANDA hakkında bilgi veren Tosun, “ANDA, 2014 yılında Ankara’da zorunlu olarak göç etmiş Iraklı Türkmenlere yardımla başlayan, ardından 2015’te Suriye Türkmenlerine yönelik bir yardım hareketi olarak faaliyetlerine devam eden, 2016’da resmileşen, şu an Suriye’de ve Afganistan’da yetim merkezleri olan bir kuruluştur.” dedi.

 

“Yaraları sarmaya çalışıyoruz”

 

Suriye’de ve Irak’ta Türkmenlere yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Tosun, “Kerkük, Erbil, Telafer ve Musul’da dönem dönem kurban kesim organizasyonu ve gıda yardımıyla kardeşlerimizle kucaklaşma fırsatı buluyoruz. ANDA genel anlamda iç karışıklıkların, mağduriyetlerin olduğu bölgelerde kısmen yaraları sarabilmek amacıyla kurulmuş, gönüllülerle oluşan bir kuruluştur.” diye konuştu. 

 

Tosun, ANDA’nın Türkiye’de 33 ilde yapısını tamamlayan, Kıbrıs, Üsküp ve El-Bab’da temsilcilikleri olan bir dernek olduğunu kaydetti. 

 

“Bizim insanımız biri ağlarken gülemez”

 

ANDA’nın gönüllülerinden söz eden Tosun, “Biri ağlarken gülememek, onun derdiyle dertlenmek bizim insanımızın fıtratında var. Birkaç arkadaş bu dertle yola revan olmuştuk, ardından derdimizle dertlenen birçok insan da bize katılmaya başladı. 2016 yılında gönüllülerimiz ve bağışçılarımızın sayısının çoğalmasıyla kaynaklanan bir resmileşme sürecine girdik. Şu an 363 tane arama kurtarma personeli, 2800 yardım gönüllüsü olan bir kuruluş haline geldik.” bilgilerini paylaştı.

 

 

“Irak’ta daha kalıcı faaliyetlerde bulunmayı amaçlıyoruz”

 

ANDA Kardeşe Vefa Derneği Genel Başkanı Tosun, ayrım gözetmeksizin tüm insanlara yardım etmeye çalıştıklarını ifade ederek, Irak’a yönelik çalışmaları hakkında şunları söyledi:

 

“Bölgedeki okullara yönelik kırtasiye yardımı, battaniye, gıda paketleri yardımıyla dönem dönem faaliyetler gösterdik. Ama biz daha kalıcı faaliyetlerde bulunmak istiyoruz. Erbil’de bir dil kursu açmak istiyoruz, özellikle de Türkçe öğretmeyi amaçlıyoruz. İki ayrı coğrafya insanının kardeşlik hukukunu geliştirmeye yönelik faaliyetlerde bulunmak istiyoruz. Musul için de böyle bir proje düşünüyoruz. 2021 yılında bu projelerden birinin temelini atmayı planlıyoruz.” 

 

ANDA’nın diğer yardım kuruluşlarıyla iş birliğine hazır olduğu mesajını veren Tosun, daha geniş kitlelere hitap etmek için beraber iş yapmanın gerekliliğine inandıklarını dile getirdi.

 

ANDA Kardeşe Vefa Derneği Başkanı Okan Tosun, son olarak Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya faaliyet gösterdikleri bölgelerden getirdikleri toprağı hediye ettiklerini, bunların Kerkük, Üsküp ve Afrin’den toplanan topraklar olduğunu ifade etti.