Sanal Dünyanın Online Oyun Alışkanlığı

Abdullah Ahmet

İnternete sık sık giren biriyseniz, online oyunlar hakkında bir takım şeylere vakıfsınız demektir. Online oyunlar, internete bağlıyken oynanır. Kimisi sayı ve istatistiki bilgilerle oynamanıza izin verir, kimisi stratejik ve savaş oyunları gibi zamanına göre popüler ve dünyanın her yerindeki oyuncularla beraber oyun oynamanıza olanak tanır .

 

Online oyunlar, internet bağlantısının yaygınlaşmasıyla birlikte hızla büyük bir rağbet görmeye başladı. Bu oyunları internete bağlı olmaksızın oynamanız söz konusu değil.

 

Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası yani  MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) türü dünyada ilk olarak 2002 yılında SEGA Mega Drive şirketi tarafından Warcraft 3: Reign Of Chaos adlı oyunda kullanıldı.

 

2002’de başlayan bu serüven bu günlere gelene kadar epey yol kat etmekle beraber hitap ettiği kitle sayısı hiç küçümsenmeyecek kadar arttı.

 

Bu tür oyunlar üzerine oyun geliştiricileri veya dev oyun şirketleri her gün onlarca oyun piyasaya sunuyorlar. Bu oyunların bazıları genç nüfus tarafından ciddi beğeni topluyor.

 

Online oyunlar genellikle aynı zaman diliminde, aynı ülkede veya yeryüzünün bir diğer ucunda başka oyuncularla takım kurarak eşzamanlı oynanır.

 

Warcraft 3: Reign Of Chaos oyunuyla gündeme gelen online oyunlar her gün yepyeni özelliklerle karşımıza çıkıyor ki oyun geliştiriciler ve dev şirketler birbiriyle adeta savaşır gibi rekabet içindeler.

 

Role Playing Game, Third Person Shooter, Counter-Strike ve Clash of Clans isminde sayısı bitmeyen oyunlar, Irak’ta ve dünyada kısa zamanda 400 milyon oyuncuyu elde ederek kısa zamanda diğer oyunlara fark atıyor.

 

Peki kafelerde, evde, okulda otobüslerde telefonu elden düşürmeyen PUBG oyunu nedir?

 

PUBG oyunu takım olarak veya solo şekilde oynanabilir. Oyunda bir uçağın içinde toplanmış olan oyuncular belirledikleri noktalara paraşütle atlayarak adadaki imkanlarla verilen görevleri yerine getirmektedirler. Bir oyuna yaklaşık olarak 100 kişi dahil olmaktadır. İniş yapıldıktan sonra her oyuncu özgür olacaktır. Bu oyundaki genel amaç olabildiğince en iyi şekilde silah, zırh, kask gibi donanımlara sahip olarak rakipleri öldürmek ve haritada yaşayan tek kişi olabilmek.

 

Online oyun geliştiriciler oyunları yaparak ne gibi fayda elde eder? Bu oyunlar ücretsiz mi dağıtılıyor?

 

Şu an ülkemizde ve dünyada popüler olan PUBG oyunu geliştiricileri tarafından açıklanan gelir sizi de şaşırtacak. PUBG Corp. tarafından açıklanan istatistikte oyunun gelirleri ilk çıktığı günden bu yana 50 milyon dolar olarak açıklandı.

 

Peki bu oyunlara ücretsiz olarak Google Play ve İtunes gibi platformlardan ücretsiz ulaşılabiliniyorsa bu gelirler nasıl elde ediliyor?

 

Birden fazla yola sahiptir. Kabaca, geliştirici, oyunu yaparken oyun karakteri yaratıyor. Oyunlar aşamalı bir şekilde ilerlediği için oynadığın karakteri geliştirmek için bir takım çalışmalar yapmamız gerekiyor. Aslında oynadığınız karakteri daha güçlü ve istediğin şekle getirmek kısaca güncellemek istiyorsanız ücretsiz olarak da güncelleyebilirsiniz. Oyunda bazı görevleri yerine getirerek fakat bu epey zaman alır ki bazen oyuncu sıkılır. Örneğin PUBG oyununda kendine özgü yarattığın kahramanı daha güçlü yapmak için, oyun geliştirici tarafından üretilen ücretli materyalleri alabilirsin. Zırh, silah, sağlık malzemesi, kıyafet, araba veya motosiklet gibi daha bir sürü malzeme üretilmiştir.

 

Oyunda oynadığınız karakterinin diğer oyuncuların karakterinden daha güçlü ve farklı olmasını istiyorsanız, o malzemeleri satın almanız gerekecektir. Birçok  oyuncu daha güçlü olabilmek için zamandan tasarruf ederek, oyun firması tarafından sunulan ücretli malzemeleri almaktadır.

 

Bir başka gelir elde etme yöntemi ise, oyun içine reklam yerleştirmek. Bu da bazen dolaylı bir şekilde ürün amblemini oyunun içinde araba veya duvarlara  yerleştirerek bazen de oyun oynarken yaklaşık 10 saniye ile 50 saniye kadar reklama girerek yapılıyor.

 

Bazı küçük oyun geliştiricilerin yaptığı oyunlar birden gündemin en popüler oyunlarına dönüşüyor. Bu kez dev oyun şirketleri, bu oyunlara talip olarak belkide milyonlarca doları gözden çıkarıyorlar.

 

Bir genç telefon, tablet veya bilgisayarda ortalama olarak kaç saat zaman harcıyor?

 

Çemberimizi daraltmak gerekirse, çevremizdeki insanları baz alarak bir gencin günde ortalama 4-5 saatini oyun oynamakla geçirdiğini söyleyebiliriz. Yemekte, iş yerinde, kafede hatta lavaboda.

 

Örneğin bir PUBG oyun hayranı olan bir gence bu soruyu sorduğumuzda şöyle bir yanıt aldık:

 

“Bazen kendimden geçiyorum ve zamanın nasıl ilerlediğinin farkına varmadan dalıp oynuyorum. Gün içinde oynadığım zamanlar hariç geceleri saat 11.00’den sabah saat 5 ile 6’ya kadar durmadan başımı oyundan kaldıramıyorum. Bu oyunlar bağımlılık yarattıyor. Bir diğer oyuncu ise, “Kendimi gerçek bir savaş alanında hissediyorum. O anı yaşıyormuş gibi oluyorum.” şeklinde yanıtladı.

 

Başka bir oyuncu ise, “Oyunlar beni dış dünyadan alıkoyuyor. Ailem dahil kimseyle konuşup takılmak istemiyorum.” diye konuştu.

 

Sanal alemde oyun oynamak hem avantajlı hem de dezavantajlıdır. Örneğin iyi yönden bakacak olursak, çocuğun zekasını geliştirip taktik yöntemlerini geliştirmesine yardımcı oluyor.

 

Ama şöyle dezavantajlardan da bahsedebiliriz. Öncelikle ister çocuk ister yetişkin olsun, bir süreden sonra insanın beyninin gelişimini etkiliyor. Bunun yanında, gerçek hayattan uzaklaşıp yalnızlaştırıyor, bazı çocuklar özellikle aksiyon oyunları oynarken çok fazla etkilenerek oyunda yaptığını gerçek hayatta ailesi ve arkadaşlarında deneyerek ciddi hayati riskler taşıyan davranışlarda bulunuyor.

 

Konu çok uzun, özetlemek gerekirse sağlıksız sonuçlar doğurmaması için her şeyin  dozunu kaçırmamak gerekmektedir. Umarım mesajımız yerine ulaşmıştır.

Bir cevap yazın